Ako vybrať správny lamelový rošt a načo slúži?

Ako vybrať správny lamelový rošt a načo slúži?

Dnes sa človek naozaj nemusí obmedzovať, pretože má mnoho možností, ako skvalitniť svoj spánok. Neodmysliteľnou súčasťou pohodlného spánku je i lamelový rošt, ktorý tvorí symbiózu medzi matracom a posteľou. Je akýmsi zmierovacím článkom a nenahraditeľnou oporou. Aby však skutočne plnil iba tie pozitívne funkcie, je dôležité venovať jeho výberu náležitú pozornosť. Mali by ste ho vyberať s ohľadom na Váš zdravotný stav, hmotnosť, finančné možnosti, ale i záujmy. Ak napríklad radi v posteli čítate, tak potrebujete iný rošt, ako tí, ktorí v posteli iba leňošia. Držte sa pravidla „dvakrát meraj a raz rež“. Svoj výber dobre zvážte, nechajte si poradiť odborníkmi, pretože vo väčšine prípadov ide o doživotnú záležitosť. Správne zvolený rošt môže dopomôcť k predĺženiu výdrže a kvality Vášho matraca. Navzájom sa ovplyvňujú a úzko súvisia. Nie je možné ich vyberať nezávisle či chaoticky. Polohovateľné rošty ocenia najmä starší ľudia, kde práve zmena polôh zabraňuje preležaniu a bolestiam chrbta. Čo sa týka Vašej váhy, v ponuke nájdete zväčša rošty s nosnosťou od osemdesiat po stoosemdesiat kilogramov. Správny posteľový rošt dokáže ochrániť Vašu posteľ i pred navlhnutím. Odvetrávanie zabráni množeniu roztočov a plesní.

V konečnom dôsledku stoja pred Vami tieto typy roštov:

1. pevné – latové rošty
2. pružné – lamelové rošty

Nepolohovateľný pevný roľt Masív v ráme so 14Ks bukových lamielPevné, väčšinou smrekové rošty, patria do základnej výbavy nových postelí. Dôležitým ukazovateľom správneho uloženia je vzdialenosť jednotlivých latiek. Tá optimálna je 4 cm. Tento typ roštov sa odporúča najmä do detských postieľok, alebo do postelí pre jedincov ľahších ako 80 kg. Čo sa týka matraca, tak na tento typ roštu sa hodia pružiny a tvrdé matrace. Vhodnou alternatívnou je tiež kokosová doska.

Skúsme sa trošku viac venovať lamelovým roštom, ktoré sa tešia veľkej obľube. Ako už napovedá samotný názov, skladajú sa z lamiel, ktoré môžu byť zhotovené z umelého materiálu, ale aj z brezového a bukového dreva. Čím viac lamiel rošt má, tým je kvalitnejší a jeho účinky na Vaše zdravie vyššie. Za ideálny počet sa zvykne pokladať uloženie asi 26-28 lamiel. Rošty s nálepkou vyššieho luxusu ich majú až 42. Matrac sa potom zbytočne neprehýba. Medzi lamelami by nemali byť medzery širšie ako 4 cm. Lamely zvyknú byť tiež uložené do kaučukových púzdier a vystužené v oblasti krížov. Zákonite tak vznikne zmäkčenie v oblasti ramien a nôh. Vďaka odpruženiu predlžujú životnosť matraca. Nosnosť lamelových roštov sa pohybuje okolo 120-150 kg.

Polohovateľný lamelový rošt Double T5Štandardne sa ponúka rovný alebo polohovací rošt. Pevné i pružné lamely sú dostupné pre oba typy. Pokiaľ si potrpíte na vnímanie svojich individuálnych potrieb, tak voľte rošt polohovací. Ten milujú aj srdciari, pretože ak nohy dostanú do výšky hrudníka, ich srdcu sa uľaví. Tie úplne základné polohovacie rošty disponujú polohovaním nôh a hlavy. Na trhu sú však aj tie zložitejšie, vysoko motorické rošty, kde je funkcií oveľa viac.

Keďže lamelové rošty vynikajú hravosťou, pružnosťou a ohybnosťou, je nutné voliť i matrac s podobnými vlastnosťami (zo studených pien, latexový, sendvičový). V ponuke predajní, akou je i Matrachello, nájdete tiež rošt s výklopom, ktorý ocenia i tí najnáročnejší klienti, pretože uľahčuje prístup k úložnému priestoru.

Motorický lamelový roľt Double T5Za zmienku stojí aj segmentový rošt, ktorý je zložený z pevne spojených doštičiek. Tieto rošty najlepšie reagujú na bodový tlak, čo zaručuje Vašu maximálnu spokojnosť. Segmenty skvele prevzdušňujú a sú vhodné takmer na všetky druhy matracov. Väčšina takýchto roštov je polohovateľná.

Hovorí sa, že kto nám kradne naše sny, ten nás zabíja. Nedovoľte teda, aby Vám nesprávny výber roštu priniesol do Vášho spánku nepokoj. Ste predsa jedinečný a zaslúžite si to „naj“.