Posledné príspevky

Žiadne komentáre

Značky blogu

Wishlist

Žiadne produkty

Môj wishlist

Kožené postele.
Kožené postele.
Matrachello Admin
Sep 22, 2020

Koža - história, využitie a alternatíva vo svete moderného nábytku.

 

 

Koža v nábytku.

 

Už od najdávnejších čias ľudia používali kožu zvierat, ktoré lovili pre potravu na výrobu opaskov, topánok, stanov, tašiek aj oblečenia alebo nádob na vodu. Garbiarstvo je staré ako ľudstvo samo. Len veľmi málo produktov prežilo toľko trendov a napriek tomu je koža tiež predmetom rôznych polemík a polemika okolo jej výroby sa určite vyrovnala svojej popularite medzi spotrebiteľmi.

V stredoveku sa garbiari nachádzali za mestskými hradbami, pretože ich práca bola nepríjemná a jedovaté splašky sa vlievali do riek. Aj keď je dnes koža vyčinená predovšetkým pomocou moderných technológií , trvalo udržateľných chemikálií a spôsobom šetrným k životnému prostrediu, názory uvedené v centrách zaoberajúcich sa spracovaním kože v rozvojových krajinách, ako Bangladéš alebo Maroko stále nie sú minulosťou. Podľa odhadov je však percento garbiarov, ktorí nedodržiavajú environmentálne a zdravotné normy, nižšie ako 5%. Podstatou problému je, že spotrebiteľ nekontroluje, či koža použitá vo výrobku bola vyrobená udržateľným spôsobom. 

V súčasnosti nábytkársky priemysel spotrebuje asi 5% svetovej produkcie surovej a vyčinenej kože. Základným materiálom pre európske garbiarne sú hovädzie kože, ktoré sa vyznačujú najlepšími parametrami hrúbky na celej ploche podložky. Ich hlavnými dodávateľmi sú krajiny Nového sveta - Brazília, Argentína, Austrália, Nový Zéland a Európa. Pre podnikateľov v nábytkárskom priemysle sú smery pôvodu kože dôležité z dôvodu ich vlastností, spracovateľnosti a mechanických vlastností, ktoré sú dôležité pre ich následné použitie v konkrétnom kuse nábytku alebo jeho prvku. Koža z krajín mimo Európy zvyčajne pochádza z polootvorených fariem, a preto je surovina vystavená prírodnému poškodeniu, ako sú rezy, uhryznutie hmyzom, zahustenie alebo výrastky. Európske kože z uzavretého chovu sa vyznačujú vynikajúcou kvalitou, sú však oveľa nákladnejšie.

 

Anilínové kože. 

 

Jemné, príjemné na dotyk a ťažko spracované, sú prakticky vyhradené pre exkluzívny segment nábytku. Vysoká cena, nižšia odolnosť proti oderu, svetlu a špine neumožňuje širší podiel na domácom trhu a je častejšie exportným hitom.

Predaj „opravených“ koží zostáva na vysokej úrovni. Ich výhodou je nielen prijateľná cena, ale aj vysoká odolnosť proti mechanickému poškodeniu, nečistotám, ohybom a oderom. Technológia výroby, ktorá spočíva v brúsení vonkajšieho povrchu tváre, aby sa odstránilo prirodzené poškodenie, umožňuje takmer akúkoľvek farbu rohoží a úpravu povrchu. Najobľúbenejším farbením prírodnej kože sú svetlé farby: béžová, hnedá a populárne sú aj dvojfarebné kože, hlavne rôzne druhy hnedých, ktoré sa používajú pri výrobe určitých druhov nábytku s drevenými prvkami. V poslednej dobe sa objavuje čoraz viac farieb s ostrejšími tónmi. 

Priemerná hrúbka lícovej kože používanej v nábytkárskom priemysle sa pohybuje od 0,9 - 1,1 mm (čo zodpovedá 70% dopytu v priemysle) do 1,2 až 1,6 mm, v závislosti od typu. Štiepaná koža je koža získaná priečnym rezaním suroviny. Počas výroby sa zriedka používa samostatne. Je zďaleka najslabša z hľadiska kvality (aj najlacnejša) a používa sa ako prvok pokrývajúci časti nábytku, ktoré sú najmenej vystavené poškodeniu, napríklad boky, chrbát alebo opierky hlavy.

Na našom trhu sa kožené postele, sedačky a iné nábytkárske kúsky tešia veľkej obľube.  Obrovskou výhodou kožených nábytkov je to, že prakticky nikdy nevyjdú z módy. Sú prakticky „nesmrteľné“. Každú sezónu máme v nové trendy v textíliách avšak koža tu stále ostáva. Ďalšou, pre gazdinky asi najdôležitejšou výhodou je údržba a čistiteľnosť. Všetky znečistenia sa dajú jednoducho zotrieť handričkou. Koža je tiež ideálnym riešením pre alergikov.

Nevýhodou je to, že koža nevsakuje do seba pod a v lete sa na nej potíme, čo je problémom zvyčajne pri sedačkách nakoľko o posteľ v koži sa maximálne opierame chrbtovou časťou. Taktiež kožená posteľ môže pôsobiť v spáli trošku chladne. 

  

  

Alternatíva - umelá koža.

Alternatívou sú umelé kože, ktoré sú cenovo dostupnejšie a ponúkajú širšie možnosti dodatočného spracovania, štruktúry a farieb. Od matných po lesklé, s primiešaním pravej kože po extra hrubé či do exteriéru. Umelá koža nevyžaduje takú starostlivosť o seba a často sa využíva ako riešenie pre kreslá a sedačky do exteriéru, čalúnené postele.

Nie je pravda, že umelá koža (samozrejme, akostí je mnoho...) nevydrží. Umelé kože novej generácie sú stavané na vysokú záťaž - 80 000 a viac Martidale.

 

 

 

 

check Produkt bol pridaný na porovnanie.