Posledné príspevky

Žiadne komentáre

Značky blogu

Wishlist

Žiadne produkty

Môj wishlist

Pružinové alebo penové matrace?
Pružinové alebo penové matrace?
Matrachello Admin
Dec 08, 2020

Ak sa rozhodujete medzi pružinovým alebo penovým matracom, tento krátky článok by vám mohol pomôcť pochopiť základné rozdiely pre konečné rozhodnutie výberu matraca.

 

 

PENOVÉ MATRACE

Do tejto kategórie patri matrace, ktoré majú v zložení PUR penu, HR penu (HR penu s prímesou - rôzne farebné peny, označované rôznymi názvami, napr. Ultra, Neropur, Pure,...), latex a pamäťová pena. Pri väčšine týchto pien hovoríme o pasívnom jadre matraca, čo znamená, že takýto matrac potrebuje pre svoje pružné vlastnosti podporu pružiaceho lamelového roštu, aby sa naplno prejavili jeho vlastnosti. Spomedzi všetkých pien je najpružnejší latex, ktoré je však takisto vhodné ukladať na lamelový rošt. S vývojom penových matracov ( objavenie polymérov ) sa objavili aj lamelové pružiace rošty.

 

PRUŽINOVÉ MATRACE

Do tejto skupiny matracov patria základné - bonellové pružinové matrace a taštičkové matrace. Bonellové pružiny sú väčšie a ich celkový počet je násobne menší v porovnaní s taštičkovými matracmi. Taštičkové matrace sa líšia hlavne počtom pružín udávaných na meter štvorcový - 250 pružín = základný počet, 500 pružín = stredne hustý počet, 1000 - 2000 pružín = najvyššie hodnoty = najväčšie podopretie každého centimetra kontaktnej vrstvy matraca.

  

 

 

TIPY PRE ROZHODOVANIE SA MEDZI PRUŽINOVÝM A PENOVÝM MATRACOM

 

  • Pružinový matrac potrebuje pod seba pevný rošt, nakoľko sa pružiny potrebujú odraziť od pevnej plochy
  • Odporúčame zainvestovať do taštičkových matracov s počtom pružín aspoň 500 / m2
  • Pri taštičkových matracoch sa pýtajte na 7 zón tvrdosti, ak ich matrac má, choďte do toho
  • Penové matrace potrebujú pre optimálne fungovanie "nakopnúť", preto pri penových matracoch neopomeňte výber vhodného lamelového roštu, ináč zaplatíte za možno bohaté vlastnosti penového matraca zbytočne
  • tip: ako dobrý nápad sa nám vidí spojenie taštičkového matraca a latexového matraca, kedy si takto doprajete 2 najlepšie vynálezy v matracovom svete v jedom matraci naraz
  • Nenechajte sa zbytočne nalákať na farebnosť pien, dôležitá je ich funkcia, zloženie a záruka. Väčšinou rôzne farby označujú inú hustotu = inú tvrdosť penovej zložky, čiže takýto matrac bude obojstranný s inými vlastnosťami

 

NA ZÁVER

Podľa našich skúsenosti sa nám vidí najlepšie kombinovať uvedené druhy matracov v jednom matraci, čiže akási fúzia vlastnosti oboch druhov. Ak sa obzeráte len po penovom matraci, klasická PUR pena, ktorá vás môže lákať hlavne cenou vám neposkytuje okrem tvrdšej plochy takmer žiadne ďalšie možnosti komfortného a zdravého spánku, obzerajte sa teda hlavne po HR penách a nezabudnite konzultovať vhodný rošt ! Ak sa rozhoduje zainvestovať do poriadného matraca, obzerajte sa po latexových matracoch a latexových matracoch v kombinácií napríklad s taštičkovým jadrom a kludne ďalšími zložkami ( kokosová doska, HR pena,...)

 

Ak Vás zaujíma táto téma podrobnejšie, určite si prečítajte naše článok Taštičkové matrace alebo o latexových matracoch alebo nám napíšte vaše otázky, radi sa im povenujeme.

 

 

 

 

 

  

 

 

 

 

 

check Produkt bol pridaný na porovnanie.