Žiadne komentáre

Wishlist

Žiadne produkty

Môj wishlist

História matraca
História matraca
Matrachello Admin
Feb 22, 2021

 

Začiatky matraca siahajú do obdobia medzi 77 tis. rokov pred n. l. a 39 tis. rokov pred n. l.  V roku 2011 bol najstarší známy „matrac“ objavený v jaskyni Sibudu v KwaZulu-Natal (Južná Afrika). Vyše dva metre veľká plocha listov, trstiny a trávy slúžila pravdepodobne ako miesto odpočinku pre celú rodinu.

 

Počas neolitu (okolo 10 000 p. N. L.) boli tráva a listy doplnené zvieracími chlpmi, ktoré boli potiahnuté kožou. Takáto konštrukcia, často umiestnená na vyvýšenej ploche, umožňovala človeku regeneráciu a účinnú ochranu pred vlhkosťou. Ďalší vývoj matraca sa objavuje v roku 3600 pred n.l.. Zaujímavosťou je, že to bol matrac v vo forme vodnej postele. Posteľ bola vyrobená Peržanmi, ktorí ju vyrábali z kozej kože naplnenej vodou. Na druhej strane, v starovekom Egypte (3 400 pred n. L.) Boli matrace vytvorené z hromady palmových konárov, išlo o veľmi populárne riešenie, ktoré využívali ako menej majetní občania, tak aj faraóni.

Prelomovou udalosťou na mape vývoja matraca je objav starých Rimanov a ich konštrukcia pozostávajúca z obalu (niečo ako poťah na matrac) a výplne, teda výrobkov veľmi podobných súčasným matracom. Plátno plnená slamou, senom, vlnou alebo tŕstím a u tých najbohatších aj perím, sa používalo od roku 200 pred n.l.

 

 

V stredoveku sa objavuje ďalšia odroda v matracovej výplni, a to hrachové šupky. Až do renesancie však nikto neuvažoval nad výrobou matracov a ich predajom. Je to produkt, ktorý si vytvoril každý z potreby svojho vlastného použitia. 15. storočie však prináša zmenu. Na vtedajšom poťahu, ktorý bol naplnený sú matrace na mieru ukončené ozdobami a výšivkami. Stred zostáva naplnený slamou alebo perím a v prípade najbohatších husím páperím.

Na prelome 16. a 17. storočia sa okrem matraca objavuje aj prvá posteľ. Drevený rám, mriežka z pásov kože alebo lana, na ktorej bol položený slamený matrac. Toto riešenie sa veľmi podobalo dnešným posteliam, samozrejme pokiaľ ide o vrstvy, ktoré ich tvoria, nie samotnú výplň a ich typ. V nasledujúcom storočí (18. storočí) sa sortiment výplní matracov rozšíril o bavlnu, konské vlásie a kokosové vlákna. Nechýba ani prvé prešívanie v podobe gombíkov upevňujúcich jadro k poťahu. 

 

KONIEC 19. STOROČIA

Prielomom sú pružiny. Ich použitie vo vnútri matraca výrazne predlžuje jeho životnosť a umožňuje rozloženie hmotnosti tela na celý povrch. To zase výrazne zvyšuje komfort spánku a otvára dvere do novej kapitoly v histórii matracov, v ktorej zostáva mimoriadne dôležitým dátumom rok 1899. Mechanik a inžinier z Anglicka James Marshall vytvára vreckovú pružinu, tj skrútené valcové pružiny, z ktorých každá je jednotlivo všitá vo vnútri bavlnených látok.

Áno, je to rovnaká taštičková pružina, ktorá sa v matracoch používa dodnes. Vylepšená verzia klasickej pružiny prostredníctvom nezávislého pôsobenia jednotlivých pružín uzavretých vo vreckách umožňuje bezkonkurenčnú podporu a pohodlie prispôsobené hmotnosti a tvaru tela používateľa. Vďaka tomu, že každá pružina funguje oddelene, pohyb jednej osoby neruší spánok druhej, v prípade jedného matraca pre oboch partnerov.

 

ZAČIATOK 20. STOROČIA

Začiatok 20. storočia prináša ďalší prielom, a to prvý latexový matrac. V roku 1926 predstavuje britská spoločnosť Dunlop technológiu vulkanizácie gumy, ktorá vyrába latexovú penu používanú pri výrobe matracov. V skutočnosti sa Marshallove pružiny, vynájdené v roku 1899, distribuovali až v 30. rokoch. V tom čase zostali najobľúbenejšie matrace s klasickými pružinami. V 70. rokoch sa vyvinula technológia výroby syntetického latexu, ktorá vo veľkej miere nahrádza drahý prírodný latex. Ďalším prelomovým momentom pri výrobe matracov bol rok 1992 a uvedenie prvého termoelastického matraca na trh. Jedná sa o použitie vynálezu NASA, ktorý bol na každodenné použitie vytvorený o 20 rokov skôr.

 

AKÉ MATRACE POUŽÍVAME V 21. STOROČÍ 

21. storočie predstavuje vývoj všetkých druhov surovín používaných pri výrobe matracov. Existujú nielen nové druhy pien, ale aj nové technológie ich výroby, medzi ktoré patria aj tie, ktoré sú nesmierne dôležité, ako napríklad ekologická výroba, ktorá znižuje spotrebu energie a vody. 

Okrem štandardných pien a latexov môžete nájsť aj také, ktoré majú chladiace vlastnosti, a to gélové kapsuly obsahujúce zmesi prírodných olejov s rôznou hustotou a vlastnosťami. Existujú tiež špeciálne rezy a penenie vo vhodných formách, ktoré dávajú penovým blokom správne navrhnuté tvary. To všetko s cieľom získať zónovú podporu pre konkrétne časti tela a zvýšiť prúdenie vzduchu vo vnútri jadra matraca. Kombináciou týchto surovín vznikajú matrace s precíznymi vlastnosťami, ktoré nám umožňujú zvoliť si model, ktorý vyhovuje našim potrebám a životnému štýlu.

 

AKÉ BUDÚ MATRACE BUDÚCNOSTI ? 

Čo bude o ďalších 10, 100 alebo 1000 rokov? Aké suroviny sa potom použijú na výrobu matracov? Alebo sa svet možno úplne zmení a matrace, ktoré poznáme, prestanú byť populárne? Na túto otázku dnes nemôžeme odpovedať, ale neustále vyvíjame a hľadáme nové inovatívne riešenia, ktoré budeme môcť uplatniť vo svojich matracoch. Pamätajte však, že pri výbere matraca nie je najdôležitejšia technológia. Najlepší model je ten, ktorý je šitý na mieru Vašim potrebám.

 

 

 

 MATRACOVÉ PRUŽINY

 

LATEXOVÁ DOSKA

 

PAMÄŤOVÁ PENA

 

TAŠTIČKOVÉ PRUŽINY

 

 

 

 

 

 

 

 

check Produkt bol pridaný na porovnanie.