Žiadne komentáre

Značky blogu

Wishlist

Žiadne produkty

Môj wishlist

Poruchy spánku
Poruchy spánku
Matrachello Admin
Mar 10, 2021

Prečítajte si krátke zhrnutie najbežnejších porúch spánku a ktoré zmeny životného štýlu napomáhajú zlepšiť kvalitu spánku.

 

 

AKÉ RÔZNE PORYCHY SPÁNKU POZNÁME? 

Existuje veľa rôznych druhov porúch spánku. Niektoré môže byť spôsobené inými zdravotnými problémami. 

 

INSOMNIA alebo NESPAVOSŤ

Slovo insomnia označuje neschopnosť zaspať alebo zotrvať v spánku. Môže to byť spôsobené jet lag - om, stresom a úzkosťou, hormónmi alebo problémami s trávením. Môže to byť tiež príznak iného zdravotného stavu.

Nespavosť môže byť problematická pre vaše celkové zdravie a kvalitu života a môže spôsobiť depresiu, ťažkosti so sústredením, podráždenosť, naberanie váhy, zhoršenie pracovného výkonu alebo výkonu v škole.

 

Nespavosť je bohužiaľ mimoriadne častá. V určitom období života to zažije až 50 percent dospelých ľudí. Táto porucha je najrozšírenejšia u starších dospelých a žien.

Nespavosť sa zvyčajne klasifikuje ako jeden z troch typov:

- Chronická – keď sa nespavosť vyskytuje pravidelne najmenej 1 mesiac

- Recidivujúca – ktorá sa pravidelne opakuje

- Krátkodobá – trvá len niekoľko nocí 

 

 

SPÁNKOVÉ APNOE

Pre spánkové apnoe sú charakteristické prestávky v dýchaní počas spánku. Je to vážny zdravotný stav, ktorý spôsobuje, že telo prijíma menej kyslíka. Môže to tiež spôsobiť, že sa zobudíte počas noci. 

Existujú dva typy: 

Obštrukčné spánkové apnoe, pri ktorom sa zastaví prúdenie vzduchu, pretože je upchatý alebo príliš úzky priestor dýchacích ciest

centrálne spánkové apnoe, kde nastáva problém v spojení medzi mozgom a svalmi, ktoré ovládajú váš dych.

 

 

PARASOMNIA

Parasomnia patrí do triedy porúch spánku, ktoré spôsobujú abnormálne pohyby a správanie počas spánku. 

Zahŕňajú: námesačnosť, rozprávanie zo spánku, stonanie, nočné mory, nočné pomočovanie, škrípanie zubov alebo zovretie čeľustí

 

SYNDRÓM NEPOKOJNÝCH NÔH

Syndróm nepokojných nôh (SNN) je ohromnou potrebou pohybu nôh. Toto nutkanie je niekedy sprevádzané pocitom mravčenia v nohách. Aj keď sa tieto príznaky môžu vyskytnúť počas dňa, najčastejšie sa vyskytujú v noci. SNN je často spájaný s určitými zdravotnými stavmi, vrátane poruchy pozornosti s hyperaktivitou (ADHD) a Parkinsonovej choroby, presná príčina však nie je vždy známa.

  

NARKOLEPSIA 

Narkolepsia je charakterizovaná „spánkovými záchvatmi“, ktoré sa vyskytujú počas bdelého stavu. To znamená, že sa zrazu budete cítiť mimoriadne unavení a bez varovania zaspíte. Porucha môže tiež spôsobiť spánkovú paralýzu, ktorá môže spôsobiť, že sa nebudete môcť pohybovať hneď po prebudení. Aj keď sa narkolepsia môže vyskytnúť sama o sebe, je spojená aj s určitými neurologickými poruchami, ako je napríklad skleróza multiplex.

 

 

ZMENY ŽIVOTNÉHO ŠTÝLU

Úprava životného štýlu môže výrazne zlepšiť vašu kvalitu spánku, najmä ak sa vykonáva spolu s lekárskym ošetrením. Možno budete chcieť zvážiť:

začlenenie väčšieho množstva zeleniny a rýb do vašej stravy a zníženie príjmu cukru 

znižovanie stresu a úzkosti cvičením a strečingom

 vytváranie a dodržiavanie pravidelného harmonogramu spánku

 piť menej vody pred spaním 

obmedzenie príjmu kofeínu, najmä neskoro popoludní alebo večer 

zníženie spotreby tabaku a alkoholu 

jesť menšie jedlá s nízkym obsahom sacharidov pred spaním

doprajte si pohodný a zdravý spánok na kvalitnom matraci

udržiavanie zdravej hmotnosti na základe odporúčaní lekára

To, že chodíte spať a vstávate každý deň v rovnakom čase, tiež môže výrazne zlepšiť kvalitu vášho spánku. Aj keď by vás mohlo lákať spať cez víkendy, môže to sťažiť budenie a zaspávanie počas pracovného týždňa.

 

 

 

 

 

 

 

check Produkt bol pridaný na porovnanie.