Žiadne komentáre

Wishlist

Žiadne produkty

Môj wishlist

Liečba porúch spánku
Liečba porúch spánku
Matrachello Admin
Mar 10, 2021

Ako riešiť problémy so spánkom bez liekov? V tomto krátkom článku nájdete efektívne tipy ako na to.

 

 

PRI PORUCHÁCH SPÁNKU NÁM OKREM LIEKOV, MÔŽE POMÔCŤ AJ NÁSLEDOVNÉ

 

ESENCIÁLNE OLEJE:

Tri druhy éterických olejov sľubujú liečbu problémov so spánkom: 

 

LEVANDUĽA - Táto relaxačná vôňa sa používa v rôznych výrobkoch podporujúcich spánok. Výskum naznačuje, že môže ovplyvňovať aj váš nervový systém a vo výsledku podporovať lepší a regeneratívnejší spánok.

ŠALVIOVÝ OLEJ - Šalviový olej môže tiež zvýšiť relaxáciu, čo podporuje spánok.

SPÁNKOVÉ ZMESI - K dispozícii sú tiež zmesi éterických olejov určené na podporu spánku. Tieto zmesi často obsahujú oleje ako levanduľa, smrek a harmanček, ktoré majú všetky relaxačné vlastnosti.

Všetky tieto oleje boli študované z hľadiska ich vplyvu na spánok. Zistite, čo hovorí výskum, a rozhodnite sa, či sú éterické oleje pre vás to pravé.

 

 

HYPNÓZA

Pomocou hypnózy sa môžete naučiť uvoľniť telo a myseľ pri príprave na spánok. Hypnóza sa tiež používa na zníženie bolesti a zmiernenie príznakov zdravotných stavov, ktoré môžu zabrániť pokojnému spánku, ako je napr. syndróm dráždivého čreva. 

Vyškolený hypnoterapeut použije slovné pokyny, aby vám pomohol vstúpiť do hlbokého stavu relaxácie a sústredenia. Terapeut vám potom môže pomôcť naučiť sa odpovedať na návrhy alebo podnety, ktoré uľahčujú a obnovujú spánok

Dôveryhodný zdroj navrhuje, že hypnóza môže zvýšiť čas, ktorý strávite v cykle hlbokého spánku. To môže zlepšiť kvalitu spánku a budete sa cítiť odpočinutejší.

 

 

RIADENÁ MEDITÁCIA

Meditácia je prax zamerania mysle na myšlienku alebo cieľ, napríklad na zníženie stresu alebo relaxáciu. 

Ľudia, ktorí sú v meditácii noví, môžu zistiť, že táto prax im pomáha naučiť sa relaxovať a odpočívať. Vďaka tomu môže byť spánok ľahší a pokojnejší. 

Riadené meditácie zvyčajne vykonávajú terapeuti, hypnoterapeuti alebo iní odborníci trénovaní v správnych technikách. Tieto pokyny môžu byť k dispozícii na páskach alebo podcastoch, aplikáciách alebo videách. Môžete tiež absolvovať hodiny od inštruktorov.

 

 

SPÁNKOVÝ CYKLUS

Existujú dva hlavné typy spánku: spánok s rýchlym pohybom očí (REM) a spánok bez REM alebo Non-REM spánok. Keď zaspíte, najprv vstúpite do Non-REM spánku. Potom nasleduje krátke obdobie spánku REM. Cyklus pokračuje celú noc.

Non-REM spánok je rozdelený do štyroch fáz, ktoré siahajú od ľahkého spánku po hlboký spánok. Každá etapa je zodpovedná za inú telesnú reakciu. Napríklad v prvej fáze sa vaše mozgové vlny začnú spomaľovať, čo vám pomôže prejsť z bdelého stavu do spánku. 

Do REM spánku (piatej fázy) vstupujete asi 90 minút po zaspaní. Toto je bod, počas ktorého prežívate snívanie. Vaše oči sa rýchlo pohybujú zo strany na stranu, srdcová frekvencia sa tiež šplhá späť takmer k normálnemu tempu a môže dôjsť k paralýze končatín.

Fáza REM sa predlžuje s každým spánkovým cyklom. Stupne REM začínajú krátko, ale neskoršie stupne REM môžu trvať až hodinu. V priemere zažije dospelý človek 5 až 6 REM štádií za noc.

Všetky fázy spánku sú dôležité, ale najdôležitejší je hlboký spánok a spánok REM. Potom prebiehajú dôležité obnovovacie funkcie spánku. Zistite, čo sa deje počas spánkových fáz, a zistite, prečo je dôležité každú noc absolvovať viac spánkových cyklov. 

 

 

SPÁNKOVÁ ÚZKOSŤ

Určite poznáte, aký vplyv môže mať úzkosť na spánok. Ak ste niekedy pred spaním ležali s nedokončenými úlohami, ktoré vám behajú hlavou, potom je vzťah medzi nimi jasný. Stres a úzkosť sú hlavnými rizikovými faktormi pre mnoho porúch spánku, vrátane nespavosti. Úzkosť môže sťažiť zaspávanie a tiež vám môže brániť v pokojnom spánku.

Rovnako môže dôjsť u ľudí, ktorí majú chronické problémy so spánkom, k úzkosti. Ćas, kedy sa chystáte do postele  môže vzbudiť veľa obáv z toho, že sa zle vyspíte. Stačí to na to, aby Vám to zabezpečilo nepokojný večer hádzania a otáčania sa.

Ak vaša úzkosť ovplyvňuje váš spánok iba príležitostne, môže sa táto porucha liečiť zmenami životného štýlu. Krátka denná prechádzka vám môže pomôcť pripraviť sa na spánok, rovnako ako vypnutie hodiny pred spánkom a odloženie všetkej elektroniky alebo zapísanie si zoznamu úloh, ktorý vám beží v hlave.

 Ak sa vaše problémy so spánkom stanú chronickými, je čas porozprávať sa s lekárom. Môžu navrhnúť možné spôsoby liečby nespavosti, ako sú napríklad spánkové pomôcky a CBT. 

 

 

SPÁNKOVÝ HORMÓN

Hormón melatonín si telo vytvára prirodzene. Pomáha povedať telu, aby večer spomalilo a pripravilo sa na spánok. Preto sa často nazýva „spánkový hormón“. Aj keď melatonín nie je zodpovedný iba za spánok, ovplyvňuje prirodzený denný rytmus vášho tela. Tento biologický rytmus vám hovorí, kedy sa máte prebudiť, jesť a spať. Napríklad, keď vaše telo cíti, že sa deň stmieva, produkuje viac melatonínu, aby vás pripravil na spánok. Keď vyjde slnko a vaše telo bude cítiť svetlo, vypne produkciu melatonínu, aby ste sa mohli zobudiť. 

K dispozícii sú aj OTC melatonínové doplnky. Ak trpíte nespavosťou alebo inými poruchami spánku, zvážte doplnky výživy. Môžu zvýšiť vašu hladinu hormónov tak, aby sa vaše telo dostalo späť do normálneho cyklu spánku a bdenia. 

Majte na pamäti, že vedľajšie účinky lieku sú možné. Pred začatím liečby môže byť rozumné porozprávať sa s lekárom o užívaní melatonínu.

Okrem podpory zdravého spánku môže melatonín tiež znižovať pálenie záhy a tiež príznaky tinnitu. Objavte ďalšie výhody melatonínu.

 

 

Pre niekoho spánok prichádza rovnako prirodzene ako žmurkanie alebo dýchanie. Pre iných je dostatok kvalitného spánku veľkou výzvou, ktorá si vyžaduje zmenu životného štýlu alebo lekársky zásah. Existuje mnoho dôvodov pre problémy so spánkom, od krátkodobých stresových faktorov až po vážne dlhodobé poruchy spánku. Ak máte chronické problémy so spánkom, poraďte sa so svojím lekárom o hľadaní riešenia, investujete do kvalitného ovzdušia doma a kvalitného matraca.

 

 

 

 

 

 

 

check Produkt bol pridaný na porovnanie.