Žiadne komentáre

Wishlist

Žiadne produkty

Môj wishlist

Vlna - elita medzi textíliami
Vlna - elita medzi textíliami
Matrachello Admin
Mar 16, 2021

 

Vlna ako elita medzi textíliami. O exkluzívnych vlnených látkach a špeciálnych výhodách mohéru a alpaky.

 

ODKIAĽ POCHÁDZAJÚ A PREČ TOĽKO STOJA.

 

 

Vlna, ktorá má mnoho výborných vlastností a mnoho podôb, nie vždy zrozumiteľných názvov a rôznu kvalitu pozná,e všetci. Hlavný rozdiel však je v tom, z akého zvieraťa pochádza srsť použitá na jej výrobu. Každý z nich má iné vlastnosti a charakteristické vlastnosti. Vlna sa vyrába z vlasov oviec, kôz, lamy, tiav a dokonca aj králikov. Slovo vlna v zásade znamená ovčie vlasy. Akákoľvek iná vlna bude mať anotáciu, napríklad ťavia alebo kozia vlna. Pre jednoduchšie použitie sú názvy druhov vlny odvodené od mien zvierat, z ktorých pochádzajú.

 

Najcennejšia vlna pochádza z oviec zvaných Merino (merino vlna). Najcennejšia je kozia vlna z Kašmírskych kôz, teda kašmír, hoci v skutočnosti je najdrahšou vlnou malá juhoamerická sesternica lamy - vicuña, ktorá dáva hodvábne jemnú vlnu s vynikajúcimi vlastnosťami. Najteplejším typom vlny sa považuje „qiviut“, vlna získaná z vlasov tura pižmového. Vlna týchto zvierat je osemkrát teplejšia ako vlna merino, nedeformuje sa a zachováva si svoje tepelné parametre, aj keď je mokrá. Kvôli mimoriadne ťažkému chovu volov pižma je „qiviut“ v súčasnosti pre textilný priemysel irelevantný.

 

Jednou z hlavných charakteristík, podľa ktorých sa vlna klasifikuje, je priemer vlasov. Vo výrobe a obchode platí pravidlo, že čím tenšie je vlákno, tým vyššia je kvalita a cena hotového výrobku. Vlny s hrúbkou 15,5 mikrónov, známe ako ultra jemné merino, sa považujú za najdokonalejšie. 

Podstatnou vlastnosťou vlákien z merino vlny je ich hrúbka a dĺžka. Sú oveľa dlhšie ako iné vlnené vlákna a sú mimoriadne elastické, čo znamená, že merino vlna sa prakticky nemačká. Okrem toho sú extrémne tenké, čo sa prejaví na ich mimoriadnej jemnosti (merino vlna nehryzie resp. hryzie oveľa menej ako iné druhy ovčej vlny). Merino vlna je tiež teplá a perfektne absorbuje vlhkosť. Je považovaná za vlnu prémiovej triedy. Väčšina tohto typu vlny pochádza z Austrálie, pretože tam žijú ovce, ktoré sa musia prispôsobiť nepriaznivým klimatickým podmienkam (teploty sa pohybujú od plus 40 do mínus 20 stupňov). Vďaka tomu má merino vlna vynikajúcu priedušnosť a vyhrievacie vlastnosti.

 

 

Svetovo preslávený kašmír je vlna z chovaných kašmírskych kôz. Najdrahšia vlna je mimoriadne mäkká a má krásny lesk. Jedno zviera je schopné dodať niečo málo cez 150 gramov kašmíru. Jemné vlákna sa získavajú ručne z vlny živých oviec, ktoré sa extrahujú z miesta medzi silnejšou srsťou zvieraťa v procese vytrhávania a česania počas obdobia jarného línania. Cena kašmíru je navyše ovplyvnená skutočnosťou, že chov kôz nie je možný v iných klimatických podmienkach ako v alpských. Aby sa zvieratám vytvorila spodná izolačná vrstva, musia žiť pri teplotách až do mínus 40 stupňov.

 

Najtrvanlivejšou z vĺn používaných pri výrobe textílií je ťavia vlna. Ťavy žijú vo veľmi drsných púštnych podmienkach, kde teploty cez deň dosahujú viac ako 40 stupňov a v menej ako -20 stupňov. Tieto zvieratá sú navyše vystavené silnému púštnemu vetru, ktorý prenáša zrnká piesku. Ich štetiny sa týmto extrémnym podmienkam prirodzene prispôsobili. Sú duté, vďaka čomu vytvárajú dvojitú vrstvu obsahujúcu prírodný izolátor, ktorým je vzduch. Má veľmi vysoký obsah lanolínu, ktorý pomáha ťavám udržiavať srsť v dobrom stave. Napriek svojej odolnosti je jemný a veľmi príjemný na dotyk. Ťavia vlna sa získava, podobne ako kašmírová vlna, česaním ťavej srsti. Najčastejšie nie je zafarbená a od názvu prírodnej farby pochádza aj názov ťavej farby.

  

MOHÉR. TRVANLIVOSŤ A JENOSŤ V JEDNOM

 

 

Rovnako ako kašmír, mohér je vlna, ktorá pochádza z kozej srsti. 

 

Za miesto pôvodu tohto kozieho druhu sa považuje Tibet, kde sa táto jemná vlna dlho získavala. V 16. storočí sa v Turecku objavil prvý chov tohto druhu, ktorý sa na dlhé roky stal magnátom pri výrobe mohéru. V priebehu rokov sa neúspešne uskutočnilo veľa pokusov o ich pestovanie aj v Európe, aby sa minimalizovali náklady na dopravu. V 30. rokoch 19. storočia bolo možné prepraviť angorské kozy z Turecka do Južnej Afriky, kde sa tento druh pod bdelým dohľadom chovateľov dostatočne aklimatizoval na to, aby sa Juhoafrická republika časom stala hlavným producentom tohto vlákna. Medzi najväčších producentov v súčasnosti patrí okrem Južnej Afriky aj Turecko, Austrália a USA.

 

Angorské kozy, z ktorých sa vyrába mohér, sa strihajú až dvakrát ročne. Vysoká cena tejto suroviny bohužiaľ vedie k zneužívaniu a zlému zaobchádzaniu so zvieratami. Uvedomte si to a nakupujte mohérové textílie od zodpovedných fariem. Na komerčnom trhu mnoho značiek v súčasnosti upúšťa od výroby mohérových výrobkov po tom, ako správy od organizácie PETA o zaobchádzaní s angorskými kozami na  juhoafrických farmách obleteli celý svet. 

 

 

Mohérové vlákna sú mimoriadne jemné na dotyk a zároveň mimoriadne pevné, sú zvlnené, dlhé s charakteristickým hodvábnym leskom, čo dodáva látkam elegantný charakter. Táto vlna by sa nemala zamieňať s angorskou alebo angorskou králičou vlnou, ktorá je tiež jemná a nadýchaná, veľmi ľahká a pružná. Ako cenné prímesi ovčej vlny sa najčastejšie používajú oba druhy vlny. 

 

Mohérové látky, alebo látky s ich prídavkom sú jemné, nadýchané a úžasne lesklé. Mohér je vlna s veľmi dobrými izolačnými vlastnosťami, vďaka ktorým poskytuje veľa tepla. Vyznačuje sa dlhým vláknom s hrúbkou 25-45 mikrometrov a tiež odolnosťou a krásnym leskom. Výhody mohérovej vlny sa cenia v zime aj v lete. Dobre absorbuje vlhkosť a pri kontakte s pokožkou stále ostáva chladná. Jej  výhodou je tiež flexibilita a skutočnosť, že sa ľahko farbí, čo je dôležité ako v odevnom, tak aj  v interiérovom priemysle. Mohérové výrobky však majú aj svoje nevýhody, pretože môžu byť plstené a meniť tvar, a preto väčšina priemyselných textílií používa iba 15% mohéru, čo dodá materiálom ušľachtilý vzhľad a nebude mať negatívny vplyv na jeho štruktúru. Mohérové látky vyžadujú dôkladnú starostlivosť.

 

Preto stojí za pozornosť látka Mohair Lincoln z kolekcie Dekoma, ktorú máme v našej ponuke. Poťahová látka s extrémnou odolnosťou voči oderu, ktorá sa rovná 1,5 miliónu cyklov Martindale! Každý, kto pozná základné parametre látok, vie, že táto vlastnosť je absolútne jedinečná. Priemerný odpor je určený hodnotou asi 50 - 60 tisíc. cyklov. Vonkajšia vrstva látky je vyrobená zo 100% prírodnej, na dotyk jemnej, nadýchanej, ale krátkosrstej, jemne sa trblietajúcej mohéru. Vďaka prírodnej nehorľavosti a antistatickej povrchovej úprave je výrobok ideálny na použitie na výnimočných verejných miestach, ale ocenia ho aj všetci, ktorí sa rozhodnú pre svoj domov. Klasická farebná škála robí z Lincolnu jedinečný produkt na renováciu historického, unikátneho nábytku. V súlade s najnovšími trendmi v rozhodovaní pre nadchádzajúce roky je Lincoln vďaka svojej bezprecedentnej životnosti produktom pre budúce generácie.

 

 

 

 

ALPAKA, VLNA V KRÁSNEJ ZEMITEJ PALETE

 

Alpaka sa pestuje v pohorí Andy v oblasti od južného Peru, Čile po severnú Bolíviu. Zviera pripomína trochu viac slávnu lamu, ale je menšie a trochu viac „ovčie“. Podľa archeologických prameňov sa lamy a alpaky udomácnili okolo roku 4000 - 5000 rokov pred našim letopočtom  v peruánsko-bolívijskom regióne. Alpakové rúno sa vyznačuje tepelnoizolačnými vlastnosťami: udržuje teplo a v lete nespôsobuje prehriatie - táto vlastnosť by mala súvisieť so životom alpaky v horských oblastiach Južnej Ameriky s drsnými zimami a horúcimi letami. 

 

Hodvábna prírodná alpaka je teplejšia a jemnejšia ako ovčia vlna, silná a odolná proti poškodeniu, preto sme si pri jej výbere istí, že nám bude slúžiť roky. 

 

Výrobky z vlny z alpaky nie sú medzi alergikmi a astmatikmi populárne len tak. Všetko má svoj dôvod.. Je to spôsobené tým, že alpakové rúno nesenzibilizuje. Vďaka nízkemu obsahu lanolínu (t.j. živočíšneho vosku) je alpaková vlna odolná voči nečistotám, neabsorbuje prach a nerozvíjajú sa v nej roztoče. 

Jej výhodou je prirodzená nehorľavosť,  obsah vlhkosti (až 30%) jej dodáva dobré antistatické vlastnosti a navyše je mimoriadne odolná voči oderu. 

 

Vlna z alpaky sa prirodzene dodáva v asi 20 farebných variáciách, takže nie je potrebné ju farbiť. Nádherná farebná paleta odvodená z prírodných farieb zvieracích chlpov je vytvorená tlmenou škálou prírodných farieb, od svetlých, svetlošedých cez čokoládové až po tmavohnedé. Vďaka tomu sa alpaka javí ako dokonalá látka pre moderný prírodný interiér.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zdroj: ww.dekoma.eu

check Produkt bol pridaný na porovnanie.