Žiadne komentáre

Wishlist

Žiadne produkty

Môj wishlist

5 tipov, ako opticky zväčšiť malú spálňu
5 tipov, ako opticky zväčšiť malú spálňu
Matrachello Admin
Jun 15, 2021

 

Prečítajte si 5 našich tipov, ako sa vyhrať opticky s malou spálňou tak, aby bola vaša spálňa skutočnou oázou pokoja u vás doma.

 

 

5 tipov, ako opticky zväčšiť malú spálňu

Počet obyvateľov miest narastá, byty a domy sa zmenšujú. Tento trend spôsobuje, že moderné bývanie je častokrát spojené s obmedzeným priestorom. Napríklad spálne už zvyčajne nie sú také veľké, ako by ste si možno priali. Nemajte však žiadny strach. Rozmery izieb sa dajú pomerne jednoducho „nafúknuť“ pomocou rôznych optických trikov. No a spálne nie sú v tomto prípade žiadnou výnimkou. Ako na to? Vyskúšajte tieto tipy, ktoré fungujú!

  

Priestor ako relatívny pojem

Hneď na začiatok si treba uvedomiť, že priestor nie je nutne naviazaný na rozmery. Môžete mať teda aj veľkú spálňu s dĺžkou 9 metrov, no prostredníctvom farieb a nábytku ju dokážete opticky výrazne zmenšiť. A naopak, aj malinkú izbu viete vďaka správnej kompozícii zväčšiť tak, že neuveríte vlastným očiam. A pritom to nemusí byť vôbec náročné!

 

1. Vyberte si správnu posteľ

V prípade spální sa už tradične bavíme o manželských posteliach, ktoré sú spravidla najdominantnejším prvkom miestnosti. To znamená, že dokážu výrazným spôsobom ovplyvniť optické vnímanie priestoru. Pri výbere manželskej postele do malej spálne si preto dávajte veľký pozor na rozmery.

V zbytočne veľkej posteli sa možno budete cítiť ako kráľ sveta, no priestor v spálni tým značne utrpí. Zvoľte si tak rozmery, ktoré budú optimálne nielen z hľadiska pohodlia, ale aj veľkosti izby. Je už len na vás, či sa rozhodnete pre posteľ z masívu, alebo uprednostníte čalúnenú. Moderným riešením sú aj vyvýšené postele, ktoré síce odoberú niečo z priestoru vo vertikálnom smere, no spálňu pekne oživia.

Praktický tip: Pokiaľ si zo štandardnej ponuky manželských postelí nedokážete vybrať model, ktorý by vám rozmermi stopercentne vyhovoval, stále nie je nič stratené. Dobrým riešením sú v tomto smere napríklad čalúnené postele na mieru, ktoré si viete prispôsobiť vašim požiadavkám.

 

 

2. Na podlahe záleží!

Pri zariaďovaní spálne nemyslite len na steny a nábytok, ale pozornosť venujte aj podlahe –  predovšetkým jej farbe. Tá by sa nemala opticky „zlievať“ s odtieňmi zvyšku miestnosti. Najlepším riešením je dosiahnuť kontrast, vďaka ktorému jednotlivé prvky izby pekne vyniknú a priestor tak opticky narastie. Pocit vzdušnosti vám pomôžu dosiahnuť svetlé farby stien kombinované s tmavšou podlahou.

 

Ako zmeniť farbu podlahy? Podlahu spálne odporúčame pokryť kobercom. Ten prináša rovno dve výhody. V prvom rade si viete ľahko vybrať ľubovoľnú farbu, ktorá bude dokonale ladiť so zvyškom miestnosti, a zároveň získate aj benefit pocitovo teplej zeme, čo oceníte najmä v zime. Dnes už viete kúpiť kvalitné a lacné koberce rôznych typov, vzorov, materiálov a odtieňov. 

 

3. Kam s drobnosťami?kNeporiadok je nepriateľ priestoru. Rôzne drobné predmety a kusy oblečenia, ktoré sa len tak povaľujú po spálni, ju dokážu opticky zmenšiť. Aby ste v nich mali poriadok, nevyhnutnosťou sú skrine. Tie by mali po stránke farieb ladiť so stenami a posteľou. Platí jednoduché pravidlo – vyberte si radšej jednu väčšiu skriňu ako viacero malých. Tento trik dokáže miestnosti dodať veľkú porciu vzdušnosti. Zaujímavým riešením sú napríklad sklenené komody s uhladeným dizajnom.

Praktický tip: V modernej spálni by nemal chýbať ani nočný stolík. Ten však nemusí byť vyrobený výlučne z dreva. Našim klientom ponúkame možnosť vybrať si látku v ktorej vyhotovíme čalúnený nočný stolík a pri niektorých nočných stolíkoch aj detaily stolíka, ako napríklad výber farby nožičiek.

 

4. Originálny čalúnený panel

Pri snahe o optické zväčšenie spálne si dávajte pozor na to, aby výsledný priestor nepôsobil príliš stroho. Predsa len, zariaďujete miestnosť, v ktorej spíte, nie konferenčnú halu na formálne stretnutia. Vkusným oživením môžu byť práve čalúnené panely na stenu, ktoré sa obvykle montujú za manželskú posteľ. Ich výhodou je to, že ich dokážete farebne doladiť so zvyškom izby a umocniť tak pocit vzdušnosti.

Ponúkame niekoľko typov riešení panelov za posteľ: 

obdlžníkové / štvorcové čalúnené panely

chesterfieldové čalúnené panely

rôznotvaré panely - panely podľa nákresu

 

 

 

 

5. Nezabúdajte na svetlo

Práve svetlo dokáže do značnej miery predurčiť to, ako rozmerne bude vaša spálňa pôsobiť. Jedna stropná lampa so starou halogénovou žiarovkou nedokáže dostatočne efektívne osvetliť všetky kúty miestnosti, čím ju robí opticky menšou. Aby vynikol celý priestor, kombinujte viacero kvalitných lámp. Okrem stropných zapojte aj stojace, ktoré môžete kombinovať taktiež so svietidlami na nočnom stolíku.

Aby vynikli farby a štruktúry, matný, či lesklý efekt poťahove látky na čalúnenej posteli, je vhodné zvážiť samostané nasvietenie postele vhodným svetlom, pod vhodným uhlom.

Tip: vyhnite sa LED studeným žiarovkám v spálni, ktoré podľa mnohých meraní nenavodzujú pocit relaxu, naopak, pôsobia rušivo, stimulujú. Klasická žiarovka vytvára teplejší a útulnejší dojem, ktorý je v spálni najdôležitejšie zvážiť.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

check Produkt bol pridaný na porovnanie.