Žiadne komentáre

Wishlist

Žiadne produkty

Môj wishlist

Ako sa starať o matrac
Ako sa starať o matrac
Matrachello Admin
Jun 17, 2021

 

Praktické rady, ako sa starať o matrac a predĺžiť tak životnosť matraca v čo najlepšej kondícii aj počas rokov.

 

 

 

AKO SA STARAŤ O MATRAC - OSVEDČENÉ POSTUPY

Čo robiť, aby matrac vydržal čo najdlhšie? Vybrali sme si dokonalý matrac, čo by sme mali robiť, aby si jeho pôvodné vlastnosti zachovali čo najdlhšie? Ako sa starať o matrac? Poradíme vám v niekoľkých bodoch. Toto je 7 základných pravidiel, ktoré by mal každý majiteľ matraca vedieť.

 

 

1. Vyberte si matrac vhodný pre vaše potreby

Matrac vhodný pre naše potreby nám bude slúžiť roky. Správne zvolený pre našu váhu a výšku udrží chrbticu v zdravej polohe a my sa zobudíme svieži. Vyvarujte sa príliš mäkkým alebo príliš tvrdým matracom nielen kvôli nášmu pohodliu, ale aj kvôli možnosti predčasnej deformácie matraca spôsobenej nesprávnym modelom pre naše držanie tela.  

  

2. Matrac sa používa na spánok a relaxáciu v ľahu alebo v poloľahu

Pamätajte, že matrac slúži na spanie. Nemalo by sa to považovať za trampolínu pre naše deti. Mali by sme sa tiež vyhnúť častému sedeniu na okrajoch matraca. Ak je náš matrac vyrobený z prvkov, ktoré sa nedajú ohýbať (napríklad kokosová doska , niektoré druhy peny a pružiny), mali by sme byť pri jeho prevracaní a zdvíhaní obzvlášť opatrní. Ak na to náš matrac nie je určený, vyhnite sa polohovateľným roštom s možnosťou zdvihnutia hlavy a nôh. 

Raňajky do postele? Znie to skvele, ale mali by sme použiť špeciálny stôl alebo podložku, ktorá minimalizuje riziko kontaminácie matraca.

 

3. Matrac by mal mať adekvátnu oporu v podobe roštu  alebo kontinentálnej postele

Pri výbere matraca snov často zabúdame na podklad matraca – rošt. Správne zvolený podklad zvyšuje komfort spánku pri matraci. Veríme, že nikto z vás nepoložil matrac na podlahu, ale ak je váš matrac položený priamo na podlahe alebo na doske bez akýchkoľvek špeciálnych otvorov, mali by ste sa jej rozhodne vzdať. Z mnohých dôvodov, najmä z dôvodu: nedostatočného vetrania, možnosti nesprávneho zdeformovania matraca a deformácie pocitu tvrdosti a nemožnosti plne využívať vlastnosti matraca.

 

Pocit pohodlia pri spánku vyplýva z celej štruktúry, na ktorej spíme. Nesprávne vybraný podklad nám nemusí umožniť pocítiť všetky výhody nášho matraca.

Pri ukladaní matraca do postele s rámom by sme mali pamätať na to, že optimálna výška matraca by nemala presahovať dvojnásobok výšky boku postele. Jednoducho povedané, najlepšie je, keď náš matrac mierne vyčnieva nad rám postele. Toto riešenie zaručuje, že sa náš matrac nebude hýbať, ale pri odchode z postele nenarazíme na dosku.

Pri výbere kontinentálnej postele by sme mali venovať pozornosť tomu, či matrac príliš nekĺže po svojom povrchu. Ak sa chceme vyhnúť tomuto efektu, mali by sme zvoliť matrace, ktorých poťahy nemajú veľmi hladký a klzký povrch. Môžeme zvoliť aj podstavce, ktorých stredová časť je vyrobená zo špeciálnej látky, ktorá blokuje kĺzanie matraca po jeho povrchu. Protišmykový materiál sa niekedy používa aj v matracoch.

 

Čo ak si vyberieme posteľ spojenú z dvoch postelí a / alebo dvoch samostatných matracov?

Aby sa zabránilo posunutiu prvkov postele, môžeme použiť špeciálne háky spájajúce boxy. Jedná sa o malý, kovový prvok, pripevnený k spodnej časti postele, ktorý umožňuje ľahké pripojenie a odpojenie podstavcov.

 

 

Ako zabránime posúvania sa matracov po posteli? 

Doma môžeme matrace spojiť pomocou jednej, bežnej, plachty s gumičkou, alebo ak si vyberieme matrace v žakárových poťahoch (používané v hoteloch), môžeme využiť možnosť spojovacieho zipsu - všitého pod lem každého z jednotlivé matrace, čo umožňuje spájanie matracov bez potreby ďalších predmetov. Zazipsujeme a je to. 

 

4. Vetranie matraca

Dnešné modely matracov sú vyrobené zo surovín, ktoré umožňujú voľnú výmenu vzduchu vo vnútri vložky. Dodatočnými prvkami často používanými v matracoch sú pásky a špeciálne ventilačné otvory. Podporujú priechod vzduchu z / do vnútra matraca.

Správne odvetranie matraca podporuje aj použitie roštu alebo iného podkladu odporúčané v predchádzajúcom bode.

Aké sú ďalšie spôsoby, ako zvýšiť ventiláciu vo vnútri matraca? Dobrým riešením je nechať posteľ neupravenú asi 20 - 30 minút po opustení postele. Takto sa odparí vlhkosť nahromadená počas noci a náš matrac zostane dlhšie čerstvý.

 

5. Otáčanie matraca

To je nevyhnutnosť, ak chceme, aby nám náš matrac slúžil dlho. Matrac obraciame nielen dvakrát ročne, pričom využívame hodnoty umiestnené v jeho jednotlivých vrstvách. Matrac sa odporúča otočiť hore a dole najmenej dvakrát ročne a najlepšie je túto operáciu opakovať raz za štvrťrok. Tiež je potrebné raz za mesiac (počas prvých šiestich mesiacov používania matraca) otočiť hlavu - nohy matraca. Tento postup môžeme opakovať pri výmene posteľnej bielizne. Táto činnosť umožňuje predĺžiť životnosť matraca a rovnomerne deformovať jadro, čo je v priebehu času normálny jav, ktorý je výsledkom spotreby surovín.

 

6. Čistenie, pranie poťahu a vysávanie matraca

Ak je náš matrac vybavený poťahom, ktorý umožňuje pranie - môžeme alebo dokonca by sme mali, raz za šesť mesiacov, využiť túto možnosť. Dôležité je, že informácie o podmienkach prania nájdete vždy na štítku našitom na dlhej strane matraca, tesne pod štítkom s menom modelu alebo výrobcu.

V prípade žakárových poťahov (neumývateľných) sa odporúča lokálne čistenie. Tieto poťahy nie sú umývateľné, nemali by sme ich vyzliekať, umývať a nadmerne namáčať. Tiež neodporúčame používať umývacie vysávače a iné podobné spotrebiče.

Aby ste sa zbavili roztočov a prachu, odporúčame matrac povysávať. Na tento účel je možné použiť kefu na čalúnenie. Po odstránení poťahu matrac povysávajte.

 

7. Ďalšie prvky zabezpečujúce ochranu matraca

Náš matrac je možné dodatočne zaistiť pomocou špeciálnych poťahov a chráničov. Vrchné matrace, alebo toppery, ktoré sa často používajú v hoteloch a apartmánoch, vám umožňujú predĺžiť životnosť matraca a zvýšiť komfort spánku. V závislosti na výplni môže vrchný matrac upraviť aj pevnosť základného matraca. Výberom matraca s penovou výplňou môžete zvýšiť tvrdosť matraca, zatiaľ čo výberom latexovej výplne získate mäkšiu oporu. Vrchné matrace sa dajú úspešne použiť aj v súkromných spálňach. Nie je to produkt výhradne pre hotely.

Okrem topperov si zaslúžia pozornosť aj hygienické krycie vrstvy – chrániče matraca. Ich špeciálny povrch chráni matrac pred znečistením a zvlhnutím. Trvanlivosť a možnosť prania pri vysokých teplotách vám zase umožňuje udržiavať vysokú hygienu spánku.

Odporúčame ich predovšetkým hotelom a apartmánom. Ich použitie umožňuje hygienické podmienky spánku pre každého hosťa. Stačí ich vyprať na 60 alebo 90 stupňov (v závislosti od prekrytia). Jedná sa o veľmi univerzálne výrobky, preto sa okrem hotelov používajú aj v zdravotníckych zariadeniach a v našich domovoch. Ak máte malé deti, ktoré sa s radosťou ubytujú vo vašich posteliach, alebo domáce zvieratá, hygienický poťah by pre vás mal byť nevyhnutnosťou. Pokiaľ nie, tiež ich odporúčame. Uľahčujú udržiavanie matraca v čistote.

A tak sme sa dostali na koniec pravidiel starostlivosti o matrac podľa našej firmy. Pre väčšinu z vás to boli zjavné problémy, ale predpokladáme, že nezaškodí nikomu pripomínať, že sa o matrac oplatí starať. Dodržiavanie týchto 7 pravidiel povedie k pohodlnému spánku po mnoho rokov.

 

 

 

 

 

 

 

 

check Produkt bol pridaný na porovnanie.