Žiadne komentáre

Wishlist

Žiadne produkty

Môj wishlist

Nočné potenie: Ako sa ho zbaviť? [Praktický návod]
Nočné potenie: Ako sa ho zbaviť? [Praktický návod]
Matrachello Admin
Sep 02, 2021

Nočné potenie predstavuje nepríjemný problém. Príčin jeho vzniku je veľké množstvo. Ako sa ho zbaviť rýchlo a jednoducho? Nechajte si poradiť.

Nepríjemné nočné potenie je častým problémom hlavne v lete. Vysoké teploty spôsobujú, že aj v ľahkom pyžame nás počas spánku zaleje nepríjemný pot, ktorý po krátkom čase cítime a neustále sa kvôli nemu budíme. Organizmus si kvôli prerušovanému spánku dostatočne neoddýchne, čo sa nasledujúci deň odrazí na vašej nálade a celkovom výkone. Čo všetko spôsobuje nočné potenie a ako sa tohto problému zbaviť?

Žena, ktorá leží v posteli

Potenie je prirodzený proces

Na začiatok je dobré vedieť, že potenie je prirodzený a úplne normálny proces. Deje sa počas celého roka. V lete si ho pri vysokých teplotách môžete všímať viac, v zime presne naopak. Určite sa už aj vám niekedy stalo, že ste sa spotili pod bundou alebo svetrom, napríklad keď ste sa niekam ponáhľali.

Spotené mapy na oblečení alebo lesklé čelo nie sú síce ničím príjemným, no sú úplne bežné a dôležité. Vďaka potu sa telo ochladzuje a nedochádza k jeho prehriatiu. Ak by ste sa nepotili dostatočne alebo vôbec, mohli by ste si zapríčiniť rôzne zdravotné problémy.

Počas dňa sa potí úplne každý, nehľadiac na vek alebo pohlavie. Množstvo potu sa odlišuje od toho, ako ste aktívni, prípadne ako funguje váš metabolizmus. Potenie sa znižuje vekom, no vo všeobecnosti sa odhaduje, že zdravý jedinec vytvorí 1,5 až 2 litre potu denne.

Z toho dôvodu je dôležité mať dostatočný pitný režim. Vďaka prijatej vode tvorí telo pot omnoho jednoduchšie a v dostatočnom množstve. Ak v tele nie je dostatok vody, organizmus sa nevie ochladiť, čím dochádza k prehriatiu.

Prehriatie tela môže viesť ku kolapsu, kedy človek stratí vedomie a odpadne. Vo väčšine prípadov sa s takýmto problémom stretávame v lete.

Čo vylučuje pot?

Pot vylučujú dva typy žliaz, a to ekrinné a apokrinné. Každá z nich má inú funkciu.

Ekrinné žľazy sú charakteristické tým, že vylučujú číry pot. Ich úlohou je termoregulácia, inak povedané, ochladzovanie tela pri vysokých teplotách. Konzistencia potu je vodnatá a jeho zloženie tvorí hlavne voda a soľ. Následne sa v ňom nachádzajú ešte stopové prvky a močovina.

Apokrinné žľazy sa nazývajú aj pachové. Vylučujú mliečne biely pot s lepkavou konzistenciou. Jeho zloženie tvorí prevažne voda, bielkoviny a tuky. Žľazy sa nachádzajú prevažne v podpazuší, slabinách, a v okolí bradaviek. Aktívne nie sú u detí. Ich funkcia začína v čase puberty.

Pot má zápach hlavne z toho, že je živnou pôdou pre baktérie. Obsahuje bielkoviny, ktoré je cítiť, keď sa rozkladajú.

Vedeli ste, že …

… malé spotené deti nezapáchajú, pretože nie sú u nich aktivované apokrinné žľazy? Mení sa to v období puberty, keď žľazy začínajú fungovať.

Typy potenia

Potenie sa delí na dve základné skupiny, a to:

 • termoregulačné potenie
 • emocionálne potenie

Žena ležiaca v posteli

Termoregulačné potenie

Ako už z názvu vyplýva, hlavnou úlohou termoregulačného potenia je ochladiť telo a udržať vhodnú teplotu, pri ktorej sa budete cítiť dobre. Najčastejšie sa aktivuje vtedy, keď ste vo vysokých teplotách, alebo sa príliš namáhate, napríklad pri cvičení.

Charakteristickou vlastnosťou termoregulačného potenia je, že pot sa neobjaví hneď. Spravidla naň musíte počkať niekoľko minút.

Emocionálne potenie

Emocionálne potenie je spojené s vašimi emóciami a náladou. To, ako sa cítite, vo veľkom ovplyvňuje, ako sa chová vaše telo. Potenie dokáže spôsobiť radosť, strach či stres.

Napríklad: Keď sa príliš stresujete, môžete si všimnúť, že máte studené a spotené ruky. Rovnako je to pri strachu.

Pot sa spravidla objaví okamžite. Jeho charakteristickou vlastnosťou je, že zapácha viac ako termoregulačný. Dôvod je ten, že obsahuje viac látok, a keď sa rozkladajú, je ich cítiť.

Nočné potenie v lete

Nočné potenie v lete je normálne a netreba sa ničoho báť. Väčšinou sa neobjavuje každý deň, ale len počas tropických nocí. Vysoké teploty spôsobujú, že aj v tenkej látke sa spotíme, pretože nám je príliš teplo. Telo sa snaží ochladzovať, no príliš sa mu to nedarí.

Dôležité je preto dávať si pozor a organizmus sledovať. Ak sa potíte príliš často, a to aj počas iného obdobia, mohlo by ísť o problém. Takisto to platí aj v prípade, keď zistíte, že ste vypotili príliš veľa a posteľ je doslova mokrá.

Keď je nočné potenie problém

Nočné potenie netreba podceňovať, a to hlavne vtedy, keď si všimnete, že sa opakuje a každú noc potíte litre vody. Príčin spôsobujúcich váš stav môže byť rovno niekoľko. Namiesto toho, aby ste potenie prehliadali a každú noc menili pyžamo, zistite, kde je problém.

Potenie v noci býva zvyčajne spôsobené:

 • chorobou
 • liekmi
 • stresom a životným štýlom
 • hormonálnymi výkyvmi
 • prostredím, kde spíte

Nočné potenie z dôvodu choroby

Nadmerné potenie v noci môže byť spôsobené menšou i väčšou zdravotnou komplikáciou. Spravidla ide o:

 • poruchu štítnej žľazy
 • cukrovku
 • akútne infekčné ochorenie
 • chronické zápalové ochorenie
 • obezitu
 • neurologické ochorenia
 • vysoký krvný tlak
 • spánkové apnoe

Muž s potom na čele

Porucha štítnej žľazy

Jedným z najčastejších dôvodov, prečo sa človek potí, je porucha štítnej žľazy. Presnejšie ide o jej zvýšenú funkciu, známu aj ako hypertyreóza. V takýchto prípadoch sa človek nadmerne potí nielen v noci, ale aj počas dňa.

Dobrou správou je, že pri poruche štítnej žľazy sa stretnete aj s inými príznakmi, nie iba nočným potením. Okrem toho sledujte napríklad únavu, nespavosť, úbytok hmotnosti či hnačku.

Cukrovka

Hlavnou príčinou potenia pri cukrovke je fakt, že ochorenie postihuje nervový systém, ktorý vo veľkom ovplyvňuje potné žľazy a ich funkciu. Rovnako ako pri štítnej žľaze, aj v tomto prípade sa potíte celý čas, nie iba večer.

Akútne infekčné ochorenie

Pri akútnom infekčnom ochorení sa nadmerné potenie vyskytuje len krátkodobo. Znamená to, že po tom, ako je vyliečené, samé odznie. Netreba ho preto riešiť samostatne. Je vedľajším účinkom infekcie.

Chronické zápalové ochorenie

Ak prežívate nočné potenie na hrudi, môžete mať chronické zápalové ochorenie. Do tejto kategórie sa radí napríklad tuberkulóza, HIV či zápal kostí. Okrem potenia sa stretnete tiež s únavou a vyššou telesnou teplotou.

Obezita

Množstvo ľudí zažíva nočné potenie z dôvodu vyššej váhy, ktorá celý proces termoregulácie sťažuje. Pre ľudí s kilami navyše je omnoho náročnejší aj najjednoduchší pohyb.

Dobrou správou ale je, že keď schudnete, nočného potenia sa jednoducho zbavíte. Stačí, aby ste sa začali zdravo stravovať, pravidelne sa hýbať a piť dostatok čistej vody.

Neurologické ochorenia

Niektoré neurologické ochorenia sa spájajú s nočným potením. Sú to napríklad infarkt, poruchy autonómneho nervového systému či epilepsia. Pri všetkých sa ale stretnete ešte s ďalšími príznakmi, ako únava či vysoký krvný tlak.

Vysoký krvný tlak

Ľudia s vysokým krvným tlakom zažívajú pomerne často situácie, kedy ich oblieva pot. Deje sa to v noci, aj počas dňa. Pri tomto probléme sledujte ďalšie sprievodné javy, ako bolesť hlavy či krvácanie z nosa.

Spotená žena v čiernom tielku

Spánkové apnoe

Spánkové apnoe nie je len klasické chrápanie počas noci. Ide o poruchu spánku, kedy sa opakujú epizódy dýchania a jeho zastavenia. Väčšina ľudí so spánkovým apnoe chrápe. Následne, keď nastane úplné ticho, osoba prestáva dýchať a zlyhávajú dýchacie cesty.

Pri takomto opakovanom procese má človek tendenciu potiť sa. Štúdie ukazujú, že ľudia s obštrukčným spánkovým apnoe sa potia trikrát viac, ako ľudia bez neho.

Pri spánkovom apnoe sledujte ďalšie príznaky, ako únava, podráždenosť, malátnosť a nedostatočné sústredenie.

Nočné potenie z dôvodu užívania liekov

Niektoré lieky majú ako vedľajší účinok nadmerné potenie, ktoré sa zvyčajne objavuje aj počas dňa, no nastupuje hlavne v režime pokoja, keď spíte. Mnohokrát sa spája s užívaním antibiotík, antikoncepcie a antidepresív.

Lieky rozhodne nevysádzajte. V takýchto situáciách je dôležité navštíviť lekára a poradiť sa s ním. Lekár vám povie, čo robiť a ako problém vyriešiť.

Nočné potenie z dôvodu stresu a zlého životného štýlu

Množstvo potu dokáže ovplyvniť aj stres a nesprávny životný štýl. Ak ste v poriadku a nič vás netrápi, váš spánok je pokojný. Potenie by malo byť v norme. Na druhej strane, ak v práci riešite nejaké problémy, alebo ich máte vo svojom súkromnom živote, hladina stresu je vyššia. Aj to môže byť príčina vášho nadmerného potenia.

Nesprávna životospráva, čiže nedostatok pohybu a nezdravé jedlá, sa na potení podpíše tiež. Pozornosť by ste mali venovať hlavne tomu, čo jete tesne pred spaním. Pálivé a ťažké jedlá ovplyvňujú potenie. Alkohol či vysoký príjem cukru pôsobia rovnako.

Nočné potenie z dôvodu hormonálnych výkyvov

Hormonálne výkyvy robia najviac problémov ženám. S nočným potením sa stretnú hlavne počas tehotenstva a tesne pred menštruáciou. Je tiež sprievodným javom menopauzy. V tomto prípade sa ale objavuje aj počas dňa.

Nadmerným potením v noci často trpia mladé dievčatá v puberte. Ide o prirodzený proces, na ktorý má vplyv hormonálna zmena.

Žena spiaca v posteli

Nočné potenie z dôvodu prostredia, kde spíte

Nočné potenie je problémom hlavne v lete. V miestnosti, kde spíte, je vysoká teplota, čo spôsobuje, že organizmus sa chce schladiť a využíva na to pot. Niekedy je chladenie v menšom, inokedy vo väčšom množstve. Všetko závisí od organizmu a teploty.

Ešte predtým, ako pôjdete spať, dobre vyvetrajte. V lete nechajte okno otvorené celú noc. V zime sa snažte udržovať teplotu v spálni do 20 stupňov Celzia. V chladnej miestnosti sa vám bude omnoho lepšie zaspávať.

Vedeli ste, že …

… nočným potením trpia viac muži ako ženy? Dôvod je ten, že mužské potné žľazy sú aktívnejšie, čo má za následok, že na mužoch je pot vidno omnoho skôr ako na ženách.

Ako sa zbaviť nadmerného potenia?

Na to, aby ste sa zbavili nadmerného potenia, môžete využiť niekoľko spôsobov. Na začiatku je ale dôležité zistiť, čo ho vlastne spôsobuje. Podľa toho budete následne vedieť, čo robiť.

Lieky a choroba

Ak je nadmerné potenie počas noci spôsobené chorobou, je nutné navštíviť lekára, ktorý spraví testy a povie, ako ďalej postupovať.

Podobne urobte aj vtedy, keď sa potíte z dôvodu užívania liekov. Sami ich nevysádzajte. Poraďte sa s odborníkom, či neexistuje iné, lepšie riešenie na vašu situáciu.

Upravte si spálňu

Spálňa je miesto, kde trávite minimálne 7 hodín z celého dňa. Na to, aby ste si mohli dobre oddýchnuť, je nutné, aby poskytovala dostatočný komfort. Nadmerné nočné potenie je často z dôvodu nesprávnej posteľnej bielizne.

V lete vymeňte hrubé a ťažké paplóny za ľahšie kúsky. Takisto to urobte aj s obliečkami. Vyberajte 100 % bavlnu. Najlepšie, ak je z nej vyrobené aj samotné pyžamo.

Ak máte príliš dlho rovnaký matrac, skúste si premyslieť kúpu nového. Zamerajte sa na kvalitný a priedušný materiál. Rovnako to urobte aj pri vankúši.

Miestnosť pravidelne vetrajte. Uistite sa, že pred spánkom v nej máte čerstvý vzduch. V lete nechajte okno otvorené počas celej noci.

Zbavte sa stresu a zlých návykov

Stres je jednou z najčastejších príčin nadmerného potenia. Tesne pred spánkom sa preto snažte upokojiť. Zapnite si relaxačnú hudbu, zacvičte si nenáročnú jogu alebo meditujte. Vypustite všetky negatívne myšlienky a vyprázdnite si hlavu. Ak na niečo nechcete počas dňa zabudnúť, zapíšte si to na papier.

Vyhýbajte sa jedeniu nezdravých jedál. Tesne pred spánkom nejedzte nič pálivé ani ťažké. Dobré nie sú ani potraviny s vysokým obsahom cukru a soli.

Keď sa chcete niečoho napiť, dajte si čistú vodu. Nepite alkohol ani sladené vody.

Rada odborníka

Ak sa neviete upokojiť, vyskúšajte aromaterapiu a bylinkové čaje. Najlepšia je medovka a šalvia.

Zvýšte hygienu

Niektorí ľudia sa potia prirodzene viac, ako iní. Keď viete, že nemáte žiaden zdravotný problém, proti poteniu musíte bojovať hygienou. Zvýšte ju hlavne počas období, keď telo vylučuje viac potu.

Človek v posteli s bielymi obliečkami
alt: človek v posteli s bielymi obliečkami Zdroj: Unsplash.com

Dajte si sprchu alebo kúpeľ, a následne sa dobre vysušte. Kúpiť si môžete tiež špeciálne deodoranty proti poteniu. Najlepšie sú na prírodnej báze. Na noc si nevyberajte nič aromatické, aby vám vôňa nevadila.

Jednou z možností je tiež botox. Pomocou neho vedia odborníci uzatvoriť potné žľazy, ktoré vďaka tomu nevylučujú žiaden pot.

Zbavte sa nočného potenia raz a navždy

Nočné potenie sa raz za čas vyskytne, a to hlavne počas vyšších teplôt v lete. Pravidelné a opakované nadmerné potenie však môže signalizovať rôzne problémy. Niekedy ide len o nesprávny životný štýl, inokedy zas o lieky či stres. Zistite, čo spôsobuje to, že sa každú noc budíte celí mokrí, a začnite proti tomu bojovať.

check Produkt bol pridaný na porovnanie.