Žiadne komentáre

Wishlist

Žiadne produkty

Môj wishlist

Ploštica v posteli? 7 krokov, ako sa ich zbaviť [Checklist]
Ploštica v posteli? 7 krokov, ako sa ich zbaviť [Checklist]
Matrachello Admin
Oct 07, 2021

Máte vo vašom príbytku nepríjemného spoločníka menom ploštica? V prípade, že si neviete dať rady, máme pre vás 7 tipov, ktoré s nimi urýchlene zatočia.

Ak vašu domácnosť trápi ploštica alebo sa obávate, že zavítala aj k vám, neprepadajte panike. Nie je to nič príjemné, ale dá sa s tým niečo robiť. Boj s plošticami je neraz výzvou a poriadnou skúškou nervov, no ak to nevzdáte, čaká vás vytúžený úspech. Ako na to?

ploštica

Ploštica – malý tvor, ktorý robí veľkú šarapatu 

Ploštica posteľná má priemer iba 5 milimetrov a veľmi dobre vie, kam sa má skryť, aby sa vyhla prípadnému odhaleniu. Môže sa vyskytovať medzi potravinami a žije tam mesiace. Zdravá samička môže za svoj život naklásť až 500 vajíčok.

Ploštica sa môže podobať mnohým iným domácim škodcom, takže je dôležité poznať rozdiel medzi ňou a podobným hmyzom, ako je napríklad šváb.

Ako sa dá odhaliť ploštica?

 1. Veľkosť – ich vajíčka sú zhruba veľké ako špendlíková hlavička. Dospelí jedinci majú veľkosť jablčného jadierka.
 2. Farba – ploštica je hnedá až červenohnedá.
 3. Tvar – môžu mať oválne alebo predĺžené telo.
 4. Vôňa – je pre ne typický zatuchnutý zápach.
 5. Krídla – napriek tomu, že majú krídla, nelietajú.

Je dôležité vedieť, že mladé ploštice nie sú voľným okom viditeľné (pokiaľ neboli nakŕmené). Obvykle sú veľmi malé a priesvitné až žlté.

Podozrivé štípance, ktoré spôsobuje ploštica, môžete rozoznať niekoľkými spôsobmi:

 • intenzívne svrbenie, zvyčajne ráno
 • uhryznutia, ktoré majú zvyčajne veľkosť asi 2 až 4 milimetre
 • uhryznutie sa vyskytuje väčšinou na rukách a nohách
 • na povrchu kože sa vyskytujú malé pľuzgiere.

Uštipnutie plošticou môže tiež spôsobiť alergické reakcie. Reakcia môže zahŕňať svrbenie, začervenanie a opuch v mieste uštipnutia. Ak nemáte istotu v tom, že vás uhryzla ploštica posteľná, navštívte dermatológa alebo lekára. Uhryznutie môže vyzerať ako uštipnutie blchou, komárom alebo všami.

Ploštica si zaslúži titul z anesteziológie 

Sliny ploštice posteľnej obsahujú mierne anestetikum. Jej sliny fungujú tak, že anestetizujú miesta, do ktorých sa zahryzne. Korisť necíti bolesť z uhryznutia, čiže spí, zatiaľčo ploštica sa veselo kŕmi.

Niet divu, že tieto drobné a nepríjemné tvory môžu spôsobiť veľkú paseku aj vo vašej domácnosti. Najhoršie je to vtedy, ak nájdete ploštice v posteli. Jasným signálom, že sa dostali aj do vašej postele je to, že na tele môžete spozorovať podozrivé štipance alebo červené škvrny, ktoré sú rozdistribuované po celom tele a sú veľmi svrbivé.

Našťastie, spôsobov, ako sa zbaviť ploštíc, je hneď niekoľko. Buďte trpezliví, pretože odstránenie ploštice často vyžaduje určitý čas a nemalé úsilie. Zrejme budete musieť vyskúšať niekoľko rôznych chemických a nechemických metód, najmä ak je vaša domácnosť poriadne zamorená.

Sú však aj faktory, ktoré môžu výrazne sťažiť odstránenie ploštice. Je to najmä vtedy, ak máte doma neporiadok alebo často cestujete a v batožine si domov nevedomky prinesiete aj nových návštevníkov. V mnohých prípadoch je potrebná dezisenkcia a likvidácia ploštíc, ktorú vykonáva odborník.

Vedeli ste, že...

... ploštica posteľná môže žiť v takmer akomkoľvek prostredí? Či už máte tento hmyz v posteli, alebo v oblečení, ide o neuveriteľne odolného tvora. Profesionáli v boji proti plošticiam ich bežne nachádzajú v bytoch, nemocniciach, na internátoch, v školách, divadlách a iných frekventovaných miestach. Odolávajú teplotám od takmer mrazu až do 50 stupňov.

Ploštica posteľná zbožňuje 2 farby

Je zaujímavé, že podľa jednej štúdie sa plošticiam veľmi páči tmavočervená a čierna farba. Lepšie bude, ak si už nebudete vyberať posteľnú bielizeň v týchto farbách. Zvyčajne sa vyhýbajú bielej, zelenej a žltej farbe. Vedci si myslia, že tmavočervená a čierna farba im ponúka dobrú ochranu pred predátormi, ako sú mravce a pavúky.

Mimoriadne múdry tvor

Ploštice sú až priveľmi múdre. Majú vyvinutý inštinkt prežitia, vďaka ktorému sú takmer nepolapiteľné. Vedia, že keď zostanú cez deň mimo dohľadu, skrývajúc sa v štrbinách matracov, základových doskách, za elektrickými rozvádzačmi, v rámoch obrazov alebo za tapetami, večer budú mať príležitosť, aby sa ukázali v plnej sile

V noci ich oxid uhličitý, ktorý vydychujeme počas toho, ako spíme, často vyvedie z úkrytu.

Ploštica miluje nečistotu 

William Hentley, ktorý je entomológom na univerzite v Sheffielde vo Veľkej Británii, vykonal výskum, vďaka ktorému prišiel k jasnému výsledku. On a jeho kolegovia skúmali, či plošticu priťahuje viac špinavé oblečenie alebo čisté. Ako prebiehal tento výskum? 

Tím umiestnil nádoby, v ktorej boli ploštice, do stredu miestnosti a na rovnakú vzdialenosť od nich boli umiestnené aj 2 bavlnené vaky. Prvý vak bol naplnený čistou bielizňou a druhý bol naplnený špinavými oblečením, v ktorom boli ponožky a tričká. Ploštice boli vypustené a mohli sa voľne pohybovať po miestnosti počas 96 hodín.

Výsledok? Asi dvojnásobné množstvo ploštíc oveľa viac pritiahlo práve špinavé oblečenie. Test spolu s predošlými pokusmi dokázal, že ploštica môže cítiť viac ako 100 rôznych zlúčenín, ktoré produkuje ľudská pokožka.

 

Krok 1: Identifikujte všetky zamorené oblasti, kde by mohla byť ploštica

Ako sa zbaviť ploštíc čo najskôr? Ak máte vo vašom príbytku plošticu posteľnú, je potrebná identifikácia oblastí ešte predtým, ako sa začne rozmnožovať. Je oveľa jednoduchšie, a samozrejme aj lacnejšie, riešiť malé zamorenie ako veľké, pri ktorom je zásah profesionála priam nevyhnutný. Aj napriek tomu môže byť menšie zamorenie ťažšie odhaliteľné.

Ploštice môžete vyhľadať sami, prípadne si na kontrolu zavolajte odborníka. Niektorí používajú aj špeciálne vycvičených psov na lov ploštíc, ktorí ich identifikujú podľa pachu. 

Malé, úzke telo ploštice posteľnej jej umožňuje vtesnať sa aj do drobných priestorov. Sú nimi švy na matraci alebo gauči, posteľná bielizeň, záhyby záclon alebo priestor za rámami obrazov.

ploštice v posteli

Ploštica sa vyskytuje aj na týchto miestach:

 • v soklových doskách
 • medzi gaučovými vankúšmi
 • v spojoch nábytku
 • vnútri elektrických zásuviek
 • pod tapetami
 • pod obrazmi a plagátmi na stenách
 • v záhyboch, kde sa stretávajú tapety a strop.

Prejdite všetkými týmito oblasťami pomocou baterky a lupy. Buďte dôslední a všetky tieto miesta poriadne skontrolujte.

Ploštice môžete spozorovať podľa 4 znakov

 1. Ploštice sú väčšinou červenkasté a veľké asi pol centimetra
 2. majú tmavé škvrny veľké približne ako bodka – ide o trus ploštice
 3. červenkasté škvrny na matraci od ploštíc, ktoré boli rozdrvené tým, že ste sa prevaľovali na posteli
 4. malé, bledožlté vajíčka, škrupinky a žltkasté šupky, ktoré mladé ploštice zhodia.

V momente, ako nájdete plošticu, vložte ju do uzavretej nádoby spolu s 1 čajovou lyžičkou čistého liehu. Ak si nie ste istí, aký druh hmyzu ste našli vo vašom domove, prineste vzorku deratizérovi, aby ju identifikoval.

 

Krok 2: Zabráňte tomu, aby ploštica úplne zamorila váš domov

Ak ste presvedčení o tom, že vo vašom dome je ploštica, rýchlym a jednoduchým spôsobom, ako ju zachytiť, je vysávanie. Prejdite vysávačom cez všetky možné úkryty, ktoré si ploštica vytvorila.

Nevynechajte posteľ, vyčistite matrac, skrinky, koberce či elektroniku (televízor, počítač, notebook...). Následne utesnite obsah, ktorý ste vysali, do plastového vrecka a vyhoďte ho. Nezabudnite dôkladne vyčistiť vysávač, aby náhodou nedošlo k tomu, že ploštica sa bude množiť vo vysávači a ďalej znepríjemňovať život vo vašej domácnosti.

Utesnite všetku bielizeň a oblečenie do plastových vrecúšok, kým ich nebudete môcť vyprať. Potom ich dajte do práčky a sušičky a nastavte na najvyššie možné teploty.

TIP

Hoci je o tomto hmyze známe, že si „zamaškrtí“ na človeku, no pokojne sa nakŕmia aj na iných cicavcoch. Ak máte doma psa alebo mačku, prípadne vtáka, nezabudnite skontrolovať ani vašich domácich miláčikov, ktorí sú tiež v ohrození.

Krok 3: Pripravte sa na „očistu” domácnosti od ploštice 

Predtým, ako začnete „liečiť“ svoj domov, urobte si malú predprípravu, aby ste maximalizovali svoje šance na úspech. Uistite sa, že ste vyčistili alebo vyhodili všetku bielizeň, koberce, závesy, oblečenie a vyčistili všetky úkryty, v ktorých sa mohla ukrývať potenciálna hrozba.

Prezrite si všetky úkryty, v ktorých môžu byť ploštice. Zamerajte sa aj na knihy, časopisy, oblečenie a čokoľvek iné, čo máte v domácnosti alebo pri posteli. Vyhoďte všetko, čo môžete. 

V žiadnom prípade nepresúvajte tieto položky zo zamorenej miestnosti do čistej. Riziko, že by sa dostali aj do čistej miestnosti, je až priveľmi vysoké.

Utesnite všetky otvorené plochy. Ak máte tapetu na stene, ktorá nie je utesnená, prilepte ju k stene, aby medzi ňou a stenou nebol žiaden voľný priestor. Nezabudnite ani na utesnenie trhlín v nábytku a okolo soklových dosiek. 

Nakoniec presuňte posteľ najmenej 15 centimetrov od steny, aby na ňu ploštica nemohla vyliezť.

Krok 4: Ploštica a jej likvidácia

Metódy domácej „očisty”, ktoré ploštica (pravdepodobne) neprežije

Môžete sa najskôr pokúsiť odstrániť plošticu aj bez chemikálií. Ploštica posteľná sa dá zabiť prostredníctvom vysokého tepla, 46 ° C alebo intenzívnym chladom, menej ako 0 ° C.

Prinášame vám niekoľko spôsobov, ako sa zbaviť ploštíc raz a navždy.

Posteľnú bielizeň a oblečenie perte v horúcej vode 30 minút. Potom dajte oblečenie na 30 minút do sušičky na najvyšší stupeň tepla.

Na matrace, pohovky a ďalšie miesta, kde sa ploštice skrývajú, použite naparovač. Zabalené veci zbaľte do čiernych vriec a nechajte ich vonku. Vyskúšať to môžete najmä v letných mesiacoch, pretože teploty sa vyšplhajú aj na viac ako 30 stupňov. Pri nižších teplotách môže zbavenie sa ploštíc trvať 2 až 5 mesiacov.

Vrecia s plošticami môžete prípadne vložiť do mrazničky, a to pri teplote -17 ° C. Nechajte ich tam najmenej 4 dni.

Ak ani tieto postupy nebudú dostatočné, o slovo sa hlási odborná pomoc.

Nechemické a chemické úpravy

Insekticídy sú v boji proti týmto škodcom veľmi účinné. Prezrite si niekoľko typov insekticídov, ktoré môžete vyskúšať:

 1. Pyrethriny a pyretroidy sú najbežnejšie chemikálie používané na ničenie ploštice. Napriek tomu sú niektoré ploštice voči týmto látkam odolné
 2. Pyrroly, ako chlorfenapyr, zabíjajú ploštice tým, že ničia ich bunky
 3. Neonikotinoidy sú umelo vyrobené verzie nikotínu. Poškodzujú nervový systém ploštíc. Daný typ chemikálií funguje na ploštice, ktoré sú odolné voči iným pesticídom
 4. Sušidlá sú látky, ktoré ničia ochranný vonkajší povlak ploštice. Bez tohto povlaku ploštice vyschnú a uhynú. K dvom najbežnejším príkladom sušidiel patrí kremičitý aerogél a kremelina. Výhodou sušidiel je, že ploštice voči nim nemôžu byť odolné. Nevýhodou je, že pracujú pomaly, preto môže trvať aj niekoľko mesiacov, kým ich zabijú.
 5. Rozprašovače likvidujú ploštice,, ale nedokážu sa dostať do trhlín a štrbín, kde sa ploštice skrývajú. Ak ich použijete nesprávne, môžu byť toxické aj pre vás. Predtým, ako ich aplikujete, odíďte z miestnosti.

Ploštica ako nočná mora

Krok 5: Monitorujte postihnuté oblasti, v ktorých sa vyskytovala ploštica

Zbavenie sa ploštíc môže chvíľu trvať. Predtým, ako si budete istí, že metódy, ktoré ste využili, zafungovali, potrebujete dôkaz, že inkriminované oblasti sú v poriadku. Infikované miesta kontrolujte zhruba raz za 7 dní.

 

Ak chcete, aby bol tento proces ešte viac úspešný, umiestnite pod každú nohu postele zachytávače ploštíc. Dané zariadenia zachytia plošticu skôr, ako vlezie do vašej postele. Ak to bude potrebné, zachytávače by mali byť neodmysliteľnou súčasťou vašej domácnosti.

Krok 6: Buďte v neustálom strehu: Ploštica sa môže kedykoľvek znovu objaviť

Ploštice sú vytrvalé tvory. V momente, keď si myslíte, že ste sa ich zbavili, vynoria sa nové a problém je na svete. Možno budete musieť vyskúšať niekoľko ďalších metód na kontrolu zamorenia. Ak stále nezmiznú, zavolajte si na pomoc odborníka, ktorý si s nimi poradí.

Krok 7: Zapojte do akcie profesionálov

Ak nemôžete ploštice odstrániť sami, je načase privolať si na pomoc profesionálov. Spoločnosti, ktoré sa zaoberajú hubením hmyzu majú výhodu v tom, že používajú chemikálie a ďalšie metódy, ktoré vy nemáte k dispozícii

Používajú insekticídy, ktoré zabíjajú ploštice pri kontakte s danými látkami a zachytávajú aj tie, ktoré sú vo vnútri nábytku alebo v prasklinách, aby mala procedúra význam z dlhodobého hľadiska.

Deratizéri môžu použiť aj tepelné ošetrenie celej miestnosti. Majú špeciálne vybavenie, ktoré ohrieva miestnosť na teplotu od 50 až do 60 stupňov. Ide o teplotu dostatočne vysokú na zneškodnenie ploštíc. Likvidácia sa často vykonáva aj pomocou horúcej suchej pary a postrekov. Suchá para je šetrná k nábytku a k životnému prostrediu.

Profesionálne ošetrenia zväčša zahŕňajú 2 až 3 návštevy vašej domácnosti. Po každom ošetrení je možné, že budete musieť zostať mimo ošetrovaných miestností niekoľko hodín, kým insekticídy a ostatné látky neuschnú.

Ako sa zbaviť ploštíc? Držte sa týchto „preventívnych” tipov

 1. Zbavte sa neporiadku v domácnosti – Nenechávajte na podlahe papiere, časopisy, oblečenie ani iné položky.
 2. Vysávajte a perte často posteľnú bielizeň, záclony a koberce.
 3. Utesnite trhliny okolo nábytku či elektrických zásuviek, aby vám ploštice nemohli strpčovať život.
 4. Ak často cestujete a prespávate na hoteloch, skontrolujte hotelovú posteľnú bielizeň, aby ste si ich nepriniesli so sebou domov.

Záver

Pravdepodobne aj po tom, ako si budete myslieť, že ste v boji s plošticami uspeli, je dôležité, aby ste niekoľko dní alebo týždňov pokračovali v kontrole, čistení a vysávaní, aby ste sa vyhli ich návratu. Nekupujte žiadny nový nábytok, matrace alebo posteľnú bielizeň, pokiaľ si nebudete na 100 percent istí, že ploštica dala vášmu príbytku definitívne zbohom.

check Produkt bol pridaný na porovnanie.