Žiadne komentáre

Wishlist

Žiadne produkty

Môj wishlist

O latexových matracoch
O latexových matracoch
Matrachello Admin
Jan 23, 2020

Latexové matrace skrývajú kopec prekvapení. Prečítajte si, čo všetko je v takom matraci ukryté.

 

 

VÝROBA

Latex, nazývaný aj mliečna šťava alebo mliečie (najmä ak sa z nej získava kaučuk). Latex je mliekovito-biela (zriedkavo inak sfarbená) vodnatá emulzia v mliečniciach niektorých rastlín a plodniciach niektorých húb, ktorá po poranení vyteká a na vzduchu rýchlo tuhne (a tmavne). V 100 % stave ide o tekutinu. Vďaka objaveniu vulkanizácii ( 1839 - Charles Goodyear ) sa dá kaučuk vyrobiť aj syntetickou cestou ako polyizoprén. Polyizoprénový kaučuk sa svojim zložením a vlastnosťami podobá na prírodný kaučuk. 

 

PRÍRODNÝ LATEX

Prírodný latexový matrac je vyrábaný zo 100 % kaučukového mlieka bez ďalších chemických prísad. Takýto matrac má neporovnateľne vyššiu elasticitu a životnosť v porovnaní s hocijakým iným matracom na trhu. Navyše, 100 % latexová doska je hypoalergénna a antibakteriálna, zabraňuje šíreniu roztočov, baktérií a plesní. Vynikajúca, menej známa vlastnosť latexového matraca (platí to aj pre syntetický latexový matrac) je, že neprepúšťa prach do svojho jadra, vďaka obrovskej hustote zloženia.

  

SYNTETICKÝ LATEX 

Vyrába sa spôsobom, že to kaučukového mlieka sa pridávajú spomenuté polyizoprény, ktoré mliečie zahusťujú. Výsledkom je latexová doska, ktorej pomer zloženia je vyjadrovaný v percentách, napríklad: 50 % prírodný latex / 50 % syntetický latex alebo 30 % prírodný latex / 70 % syntetický latex. Takýto matrac je cenovo dostupnejší v porovnaní s prírodným latexovým matracom, poskytuje merateľne menšiu elasticitu a životnosť, avšak aj v tejto konštelácií môžeme hovoriť o skvelej voľbe pre pohodlný a zdravý spánok.

 

NAJŤAŽŠÍ NA TRHU

Latexový matrac spoznáte aj podľa váhy, napríklad latexový matrac vysoký 20 cm v rozmere 180 x 200 cm váži približne (podľa hustoty) 60 kg a viac. V porovnaní s klasickým penovým matracom je to o 20-30 kg viac.

 

PERFORÁCIA - NAJVZDUŠNEJŠÍ NA TRHU

Podomoví predajcovia matracov si na tom v minulosti založili marketing - tvrdili zákazníkom, že ich matrac je jediný, vzduchom naplnený. Samozrejme, vzduch sa dostane všade. Latexové matrace sa najčastejšie vyrábajú takpovediac prevŕtané po celej ploche. Umožňuje to vysoká hustota jadra. Pri penových matracoch sa s tým môžete stretnúť tiež, ale pozorovaním sme zistili, že deformita prieduchu takéhoto otvoru po zaťažení váhou klesá.

Vzduchové kanáliky sú skvelá vec. Celý čas sa starajú o termoreguláciu, to znamená, nadbytočné teplo kumulované pozdĺž matraca odvádzajú kanálikmi do okolitého prostredia a tým:

a) zabezpečujú príjemné chladenie pod perinou

b) odvetrávajú kumulovanú vlhkosť a tým komplikujú množeniu baktérií a roztočov, ktoré vlhké prostredie vyžadujú

c) termoregulačný proces predlžuje životnosť matraca. Vlhkosť, teplo a nepravidelné pranie poťahu, či neprimeraný rošt pod matracom napomáhajú rozmnožovaniu roztočov a baktériií, ktoré postupne jadro degradujú.

  

 

 

7 ZÓN TVRDOSTI

O siedmich zónach tvrdosti sme sa zmienili už v niekoľkých našich príspevkoch. 7 zón tvrdosti je skvelá vec - počíta so siedmimi rôznymi hmotnostnými zaťaženiami podľa rôznej váhy pozdĺž nášho tela, čo má za následok udržiavať zdravé zakrivenie Vašej chrbtice v tej správnej polohe. V miestach, kde sme ťažší je použitá vrstva hustejšieho latexu, aby sme sa v týchto miestach príliš nezaborili.

 

LATEX V KOMBINÁCIÍ S INÝM MATERIÁLOM

Veľmi rozšírené sú aj matrace, kde je použitá latexová doska v kombinácií s iným materiálom ako: kokosová doska, taštičkové jadro, studená - HR pena, pamäťová pena. Ak je takýto matrac vyskladaný rozumne, t.j. necháva plne vyznieť vlastnostiam daných vrstiev, môžeme pokojne hovoriť o zaujímavom matraci, z ktorého môžete dostať výhodu napríklad v podobe 2 rôznych strán tvrdosti. 

 

ÚPLNE INÝ ZÁŽITOK Z MATRACA

Latexové matrace máme v ponuke od samého začiatku. Dá sa povedať, že im venujeme väčšiu pozornosť. Osobne máme skúsenosti so spávaním na našich latexových matracoch, preto vám môžeme posunúť skúsenosť, že je to naozaj zážitok.

Čo sme si všimli spávajúc na latexovom matraci:

 

a) akurátna prispôsobivosť - pri výbere latexového matraca je potrebné hlavne vybrať správnu tvrdosť. Latex sa poddáva vašej váhe tak akurát, nepustí vás príliš, napomáha udržiavať zakrivenie vašej chrbtice v správnej miere. 

b) pružnosť - hádam najočividnejšia vlastnosť. Hlavne mäkší alebo stredne tvrdý latexový matrac sa správa, ako keby mal v jadre pružiny. Na rozdiel od aktívneho pôsobenia tlaku pružín na vrstvy vyššie, latexová doska pracuje inak, pruženie trvá kratšie a celkový dojem je príjemne akurátne mäkký.

c) tvrdosti latexových matracov umožňujú vyhovieť zákazníkom, ktorý hľadajú ideálne stredne tvrdý - prispôsobivý matrac alebo tým, ktorí preferujú tvrdý - prispôsobivý matrac.

d) pri kúpe 100 % prírodného latexového matraca máte doma navyše zdravotne bezproblémový matrac s dlhou životnosťou.

 

NAŠE ODPORÚČANIE

Podľa rozpočtu, ktorý plánujete uplatniť na kúpu latexového matraca, môžeme hovoriť o dvoch variantoch.

 

1. LACNEJŠÍ - SYNTETICKÝ LATEXOVÝ MATRAC (v pomere aspoň 1:1, 50 % syntetický latex / 50 % prírodný) - výborná investícia, poobzerajte sa hlavne po týchto matracoch aj so 7 zónami tvrdosti.

2. DRAHŠÍ - 100 % PRÍRODNÝ LATEXOVÝ MATRAC - spolu s lamelovým roštom perfektná voľba ! Dlhá životnosť, vynikajúca elasticita, zdravotne nezávadný, veľmi pohodlný.

 

NAŠE LATEXOVÉ MATRACE

Matrachello Roma (100 % prírodný latex)

Matrachello Fides

Matrachello Atena

Matrachello Nolli

Royal Coil Claremont Latex

check Produkt bol pridaný na porovnanie.