Posledné príspevky

Posledné komentáre

  • Pozdravuje Ťa tvoj dedo Filomén. Dobre ši povedal synku.
    Filomén
    Dec 11, 2019

Značky blogu

Wishlist

Žiadne produkty

Môj wishlist

Podrobne o zamate
Podrobne o zamate
Matrachello Admin
Feb 16, 2020

Článok osvetľujúci na čo sa pýtať pri výbere zamatu, aké druhy zamatu sú na trhu a ako sa starať o zamat.

 

 

HISTÓRIA ZAMATU / ZLOŽENIE

História zamatu siaha niekde do roku 1200 ( prvé cechy tkáčov zamatu). Prvotne sa však výroba zamatu spája s výrobou hodvábu v Ázii, ktorá sa datuje do omnoho skoršieho obdobia. Prírodné zamatové poťahové látky môžeme obdivovať v historických budovách a múzeách, čo dokazuje veľmi populárne využitie naprieč hlavne poslednými dvoma storočiami.

Zamat je druh textílie s vysokou hustotou vlasov, ktorých výška nepresahuje 1-2 mm. Zamat sa vyrába najčastejšie dvoma spôsobmi:

Utkový zamat - v prípade tohto postupu sa do základnej väzby vtkajú nite, ktoré vytvoria stlpcové oblúčiky, ktoré sa v poslednej fáze prerežú.

Osnovový zamat - základná osnova sa viaže so zafarbenou osnovou za pomoci oceľových prútov, pričom vznikaú tzv. pomocné útky. Takýmto spôsobom môže vzniknúť viacero variant zamatu, napríklad aksamit, epinglé, podľa ukončenia osnových nití.

 

 

PODĽA ZLOŽENIA

Vlastnosti zamatovej látky sa líšia podľa zloženia a spracovania.

 

bavlnený zamat - balvna sa posledné roky používa pri výrobe zamatu oveľa častejšie ako to bolo v minulosti. Bavlnený zamat býva matnejší, drsnejší na dotyk. Používame ho najčastejšie na tie časti nábytku, ktoré sú vystavované menšiemu používaniu (kreslá - opierková časť, zamatové čalúnené postele, taburety, ...).

mohérový zamat - teda zamat vyrobený zo srsti angorskej kozy. Častá je aj kombinácia mohérového vlákna s bavlnou. V tejto kombinácii je látka veľmi pevná, ponúka matnejší vzhľad.

hodvábny zamat - zriedkavý kus textílie vyrobený z hodvábu, delikátne jemný, mínusom môže byť blednutie tohto zamatu na slnku.

syntetický zamat - vyrába sa z polyesterového vlákna, ma vynikajúcu farby-stálosť, odolnejší voči oderu ako prírodné zamaty. Syntetický zamat býva lesklejší, delikátnym spracovaným veľmi príjemný na dotyk.

 

 

 

VYUŽITIE

Zamatové látky majú na našom trhu veľmi široké zázemie. Neexistuje showroom s nábytkom, spálňové štúdio, čalúnnická dielňa, kde by ste sa nestretli so zamatom. Najčastejším dôvodom kúpi zamatu je podľa nášho pozorovania zážitok z dotyku a lesklý vzhľad, často s nepravidelným optickým základom.

Zamat je možné kombinovať zo širokou škálou iných druhov látok, kde môžeme docieliť efekt lesk/ mat. 

 

VÝBER ZAMATU

poradili by sme následovné:

- vyberajte zamat príjemný na dotyk (nie všetky zamaty sú príjemné mäkké)

- opýtajte sa na martindale - odolnosť voči oderu

- prezrite si zamat na dennom svetle ako aj v prítmí. Pootáčajte si ho tak, aby ste videli celú škálu farieb, ktoré sa zvyčajne mení podľa zorného uhla.

- prejdite po zamate rukou a odhaľte, či látka zanecháva tzv. mapy. Zo skúsenosti, asi 50 % našich zákazníkov reaguje na vytvorené mapy ako na želaný efekt.

- v prípade, že váš čalúnený nábytok bude vyrobený z viacerých, vedľa seba susediacich častí (panely na stene), uistite sa, aby boli časti osadené tak, aby bol sklon vlasu po prečesaný súvislý.

 

 

STAROSTLIVOSŤ O ZAMAT

Dnes nie je problém dopytovať zamat, ktorý je vybavený protišpinivou úpravou (magic home, aquaclean, cleanaboo, ...). Takýto zamat dokážete hravo vyčistiť bežnými prostriedkami (najčastejšie mydlo a vlažná voda) aj od nečistôt typu fixa, krv, víno.

Všeobecne, o poťahovú látku sa treba starať na základe postupu, ktorý ma každá poťahová látka určený. Ak sa chystáte dať si vytepovať vašu zamatovú posteľ , kreslo, sedačku, mal by byť dodržaný postup čistenia, ktorý zohľadňuje zloženie zamatu. Napríklad, 100 % bavlnený zamat je náchylnejší na poškodenie ako polyesterový. 

Zaprášený zamat čistíme najčastejšie vysávaním na menších otáčkach, prípadne, ak je v štruktúre zamatu veľa textilného odpadu alebo chĺpkov, užitočné môže byť aj použitie menej lepivej lepiacej pásky.

 

 

Pridajte svoj komentár

check Produkt bol pridaný na porovnanie.