Posledné príspevky

Posledné komentáre

  • Pozdravuje Ťa tvoj dedo Filomén. Dobre ši povedal synku.
    Filomén
    Dec 11, 2019

Značky blogu

Wishlist

Žiadne produkty

Môj wishlist

Pevný rošt - podrobne
Pevný rošt - podrobne
Matrachello Admin
Feb 18, 2020

Na aký matrac je vhodný pevný rošt? Ako vybrať správny pevný rošt a aké rošty sú bežne dostupne? Podrobnejšie sa tejto téme venujeme v tomto článku.

 

 

POUŽITIE

Kedysi dávno ľudia spávali na slamených matracoch, ktoré mali položené na doskách. Neskôr, ruka v ruke s pokrokom technológií sa začali vyrábať pružinové matrace (kreslá, pohovky - dodnes ako expozície v kaštieľoch, hradoch a zámkoch), ktoré majster viazal konským vlasom, vytvoril tak pružinový základ pre napríklad bavlnený alebo slamený matrac. Opäť, tieto matrace sa ukladali na pevný rošt - rošt z dosák alebo hranolov.

Hlavne s vývojom syntetických materiálov (polyuretán) sa za posledné desaťročia prírodné matrace začali nahrádzať penovými matracmi, ktorých jadro už netvorí len pružinové - taštičkové jadro. S touto novou generáciou pien a ich vlastnosti prišli aj iné požiadavky na ich funkčnosť.

 

PRUŽINA V MATRACI - AKTÍVNE PÔSOBENIE

Základné pochopenie je takéto: Pevný rošt nemal primárne slúžiť ako aktívne pôsobiaca zložka v posteli, pretože mnoho matracov bolo vyrobených s pružinovým jadrom, a preto boli to pružiny, ktoré vytvárali žiadaný komfort pružnosti. Úlohou dosák - pevného roštu pod takýmto pružinovým matracom bolo pasívne podopieranie už pružiaceho jadra matraca. A to je vlastne úlohou všetkých pevných roštov - vytvoriť pevný základ pre aktívny matrac

Penové matrace, hoci majú v jadre pružné peny ( HR pena, Latex, ...) často-krát nedokážu naplno prejaviť svoje vlastnosti, preto ruka v ruke s penovými matracmi prišli na trh aj lamelové rošty. Ich úlohou je aktívne - protitlakom tzv. pretláčať vlastnosti penového matraca do vašej chrbtice. Inými slovami, penový matrac potrebuje trošku viac nakopnúť, keďže vo svojom jadre postráda pružiny.

 

 

KVALITNÝ MATRAC NA NEVHODNOM ROŠTE = KVALITNÉ AUTO NA BLBOM PODVOZKU

Kúpili ste skvelý matrac a zdá sa vám, že doma nepracuje po čase tak skvele, ako bolo odprezentované? Nemusíte hneď hľadať chybu v matraci. Ak máte taštičkový matrac, ideálny spoločník je pevný rošt, pretože taštičky (taštičkové pružiny) nemajú rady, ak im niekto kecá do ich práce. Ony sú tie, ktoré zabezpečujú pruženie a preto požadujú pevný - nehybný základ. Toto je veľmi častý jav, ktorý som si všimol pri potulkách v predajniach s matracmi, o kombinácii správny rošt pre daný matrac zvyčajne nikto nič nevie. 

 

TYPY PEVNÝCH ROŠTOV

a) podľa zloženia

smrekové pevné rošty (najčastejšie)

bukové pevné rošty

- kovové pevné rošty (už zriedkavo)

 

b) podľa vlastností

rolovacie pevné rošty (zvyčajne najlacnejší rošt všeobecne, spratný, s možnosťou prispôsobenia rozostupov lamiel

pevný rošt v ráme

- pevný rošt s polohovaním

pevný rošt s riadeným - motorovým polohovaním

 

 

Na roštoch by som veľmi nešetril, zopakujem, že aj skvelý matrac na nevhodnom rošte skrátka nebude optimálne pracovať, jeho vlastnosti ostanú prejavené len čiastočne, ak však plánujete kúpu pevného roštu, odporučil by som investíciu do bukových lamiel, ktoré vydržia väčší váhový nápor, ako spomenuté smrekové pevné rošty. Ak má vaša posteľ bočné vodiace lišty pre uloženie roštu, bolo by fajn pouvažovať o pevnom rošte v ráme namiesto rolovacieho roštu.

    

 

 

NA ČO SA PÝTAŤ

Pri kúpe roštu / matraca a roštu sa pýtajte na:

 

a) aký typ roštu je vhodný pre taštičkový matrac, nechajte si vysvetliť kooperáciu týchto nerozlučných priateľov

b) informujte sa o maximálnej hmotnosti, ktorú rošt unesie

c) ak patríte medzi ľudí s váhou nad 110 kg, určite sa pýtajte na rošty, ktoré vás bez problémov podržia

 

 

 

 

Pridajte svoj komentár

check Produkt bol pridaný na porovnanie.