Posledné príspevky

Posledné komentáre

  • Pozdravuje Ťa tvoj dedo Filomén. Dobre ši povedal synku.
    Filomén
    Dec 11, 2019

Značky blogu

Wishlist

Žiadne produkty

Môj wishlist

Storočná posteľ
Storočná posteľ
Matrachello Admin
Mar 15, 2020

O tom, ako orechová posteľ zachránila jednu rodinu.

 

 

Raz mi dedo Filomén porozprával príbeh o storočnej posteli. Bol teplý jarný deň, sedeli sme na dvore a v ten deň bolo v dedine neuveriteľné ticho. Slnko prehrievalo naše kosti kým sme popíjali čaj. Dedo už druhý v ten deň, lebo zvykol vstávať už o piatej ráno.

 

,,Posteľ, na ktorej spávam, má 100 rokov“, povedal a prstami si mimovoľne prešiel po obočí. Kúpil ju môj dedo od židovskej rodiny v Slovenskom Novom Meste, sťahovali sa. Bol tam čosi odviesť a na voze priviezol posteľ, cestoval 3 dni. Keď sme ju položili do izby, stará mama povedala: „Väčšia už nemohla byť“?!

Bola obrovská, vysoká, široká, orechová. Vysoký štít postele poskytoval súkromie väčšie ako na latríne a pružinový matrac zo slamy previazaný konským vlasom bol oproti nášmu starému  neporovnateľne pohodlnejší. Asi aj preto sa na tej posteli narodilo 12 detí a dve mačky. 

 

Nebol by si tu ani ty, nebyť tej postele“, povedal dedo a s chuti sa zasmial. Keď do nášho domu vtrhli Nemci, nenašli nás. Prehľadali všetko...okrem postele. Tam sme boli ukrytí: 7 ľudí, pes, dve mačky a štyri sliepky. Tri dni sme nehybne ležali v posteli pod dvoma páperovými perinami, kým nebol vzduch čistý.  

A potom dedo umrel. Lenže nie som si úplne istý, pretože sme ho doteraz nenašli. Posledne sme ho videli večer v storočnej posteli, ráno ho už však nebolo. Rodina je presvedčená, že sa pobral do lesa, aby tam naposledy vydýchol, lenže ja si myslím, že dedo jednoducho zmizol pod veľkou perinou. Sem-tam nadvihnem perinu, či tam náhodou nespí s prekríženými rukami na hrudi.

 

 

Pridajte svoj komentár

check Produkt bol pridaný na porovnanie.