Žiadne komentáre

Wishlist

Žiadne produkty

Môj wishlist

Ako vybrať rošt do postele
Ako vybrať rošt do postele
Matrachello Admin
Apr 21, 2020

Radi by sme vám priblížili, prečo je rošt v posteli dôležitý, prečo v minulosti neboli potrebné lamelové rošty a ako dokáže vhodne zvolený rošt zvýšiť kvalitu spánku.

 

Podrobnejšie o lamelových, či pevných roštoch ste si už možno prečítali v našom blogu. Riešili sme v nich podrobne pre aký typ matracov sú určené jednotlivé rošty a na čo sa zamerať pri ich kúpe. Dnes by sme vám radi priblížili, ako pracuje rošt pod matracom po technickej stránke.

 

To, na čom je uložený matrac v zásade delíme na 2 hlavné kategórie: pasívny podklad a aktívny podklad. Podklad určuje, ako sa bude správať matrac v konečných intenciách k vašej chrbtici. Nedá mi nezopakovať, že podľa našich skúseností a pozorovaní, ako sa venujú jednotliví predajcovia dvojici matrac a rošt, že sa táto problematika hlboko podceňuje. Za posledné roky sme riešili s mnohými zákazníkmi problém, kedy si niekde zakúpili drahý matrac a neboli s ním spokojní. Hádajte ako sme to vyriešili. Nie, nepredali sme im náš drahší matrac. Ponúkli sme im riešenie za cca 50 € - výmena roštu. A dopadlo to hádajte ako. Spokojnosť, matrac bol zrazu vyhovujúci.

 

PASÍVNY PODKLAD

O pasívnom podklade hovoríme vtedy, keď sa nijako aktívne nezapája pri uložení matraca. Tento typ pasívneho podkladu (pevné rošty) majú radi matrace, ktoré sú vo svojej skladbe už vybavené pružením a to buď pružinovým, taštičkovým alebo penovým jadrom, ktoré dokáže byť pri niektorých typoch HR pien naozaj veľmi pružné. Úlohou pasívneho roštu je dať matracu nad sebou pevný základ, aby nedochádzalo k súčtu pružiacích síl, ktoré by znamenali odklonenie sa od zdravého vyváženia polohy spiaceho človeka. Tento typ podkladu je najlepšie kombinovať s taštičkovými pružinami. Ak už máte zakúpený penový matrac, nech je aspoň dostatočne vysoký - nad 22 cm. Príliš nízky penový matrac sa správa na pevnom rošte tvrdo a tak konečný efekt komfortu je redukovaný na minimum.

 

AKTÍVNY PODKLAD - ROŠT

Ide o taký typ podkladu, ktorého úlohou je proaktívnym spôsobom pôsobiť na matrac nad sebou. Vyžadujeme to vtedy, keď aktuálny matrac nedisponuje prúžiacim jadrom, alebo ak chceme pomocou aktívneho, lamelového roštu doplniť komfort uloženia tela o diverzifikovanie tuhosti pruženia pozdĺž tela (túto funkciu má mnoho roštov, hovoríme o zdvojených lamelách s možnosťou nastavenia pruženia, napr. Double T5) Tento typ podkladu, teda lamelové rošty sa v zásade najlepšie dopĺňajú s penovými matracmi. Takýto rošt tlačí vlastnosti matraca do vášho tela.

 

 

AKTÍVNY PODKLAD - BOXSPRING

Postele typu boxspring sa dostali na náš trhu už v roku 2015, v tých časoch drvivá väčšina Slovákov netušila, o čom hovoríme. Za ten čas sme sa naučili porozumieť boxspringovým systémom do hĺbky. Boxspringová posteľ má vo svojom ráme uložené pružinové jadro. Pokojne môžeme hovoriť o jednoduchom pružinovom matraci. Výhodou tohto aktívneho podkladu je, že od neho môžeme očakávať podporu pruženia a podobretia a tam, kde klasický lamelový rošt "nedočiahne". Ďalšou málo preskúmanou výhodou je, že hoci sú pre tento typ podkladu určené primárne taštičkové matrace (hovoríme tu o znásobení pružiaceho efektu), pokojne môžeme na boxpringovú posteľ použiť aj niektoré druhy penových matracov - perfektné výsledky sme zaznamenali pri kombinácii latexový matrac a boxspring.

 

ROŠT V MINULOSTI

Ak sa pozrieme na zloženie matracov v minulosti v kontexte kultúrno- spoločenských zvyklostí na území Slovenska, matrace boli vyrábané zo slamy, konope alebo ako vrecovina naplnená menšími semenami. Tieto matrace boli uložené na pevné dosky, či lamely. S vývojom chemického priemyslu a vznikom polymérov sa úlohy najmasívnejšieho materiálového zastúpenia v matracoch zhostil tzv. molitán (prípadne latex). Tento typ umelej peny vo väčšine prípadov potrebuje aktívny podklad, takže v porovnaní s historickými matracmi na báze vlny bavlny, konope a podobne, nebolo potrebné uvažovať týmto smerom a samozrejme, v tých časoch neboli mnohé výdobytky vedecko-technického sveta k dispozícii.

 

ZÁVEROM

Prízvukujeme to často, pri kúpe matraca, venujte prosím pozornosť aj výberu vhodného roštu. Najväčšiu šancu kúpiť správnu kombináciu máte u špecialistov.

 

 

 

 

check Produkt bol pridaný na porovnanie.