Posledné príspevky

Posledné komentáre

  • Pozdravuje Ťa tvoj dedo Filomén. Dobre ši povedal synku.
    Filomén
    Dec 11, 2019

Značky blogu

Wishlist

Žiadne produkty

Môj wishlist

Vlna. Jedinečná a zdravá.
Vlna. Jedinečná a zdravá.
Matrachello Admin
Apr 23, 2020

Prírodná, viac živá, viac zdravá. S vlnou v Matrachelle pracujeme niekoľko rokov. Prinášame vám článok o látke, s najlepšími vlastnosťami na svete.

 

 

Je to jedna z najstarších surovín používaných človekom. Je úplne prirodzené, že je stále nemožné falšovať ju v laboratórnych podmienkach, napriek desaťročiam úsilia. Od staroveku ľudia riešia svoje zdravotné problémy pomocou vlnových obkladov liečia bolesť zubov, zlomené končatiny, zápaly a reumatické bolesti. Liečivá vlna (okrem iného dôkladne testovaná na obsah pesticídov) vďaka vysokému obsahu živočíšnych bielkovín potláča zápalové procesy pokožky, urýchľuje hojenie rán. Antiseptický lanolín (nazývaný živočíšny vosk) obsiahnutý v ovčom rúne má veľa liečivých, antibakteriálnych a ochranných vlastností.

Liečivý účinok vlny je založený na jemnom kontakte s pokožkou. Kapilárny obehový systém je stimulovaný nespočetnými vláknami tenkej vlny. Vlna nie je živnou pôdou pre baktérie, čo má veľký význam v prípade otvorených rán, ktoré sa aplikujú na ranu a zaisťujú tiež správnu cirkuláciu vzduchu.

Vlna sa zahrieva dokonale, čo vedie k uvoľneniu svalov a preto dotyk vlny pomáha stabilizovať nervový systém a zlepšuje spánok. Vlákna z jemnej vlny stimulujú zakončenie nervového a obehového systému, stimulujú a zlepšujú krvný obeh. Vlna nám preto dáva pocit neustálej masáže - pre niektorých príjemnú a pre tých, ktorí tvrdia, že „hryzie“ menej. (v priemere sa predpokladá, že hrúbka priadze približne 25 μm je pre pokožku príjemná, čím je vlákno tenšie, tým je vlna mäkšia a hodvábnejšia.)

 

 

Drsný dotyk vlny zlepšuje prísun krvi do buniek a zlepšuje prísun krvi do mozgu, čo má pozitívny vplyv na pamäť a koncentráciu. Okrem toho vlna eliminuje pozitívne ióny, odstraňuje elektrostatické náboje z buniek ľudského tela a je schopná - ich nahradením negatívnymi iónmi vhodnými pre ľudské telo - chrániť človeka pred účinkami elektromagnetických polí: elektrosmog emitovaný modernými zariadeniami a počítačmi. V domácnostiach, kde funguje bezdrôdový internet sa preto oplatí mať vlnu. Vďaka kontaktu s vlnou sa cítime oddýchnutí, zvyšuje sa imunita nášho tela a znižuje sa hyperaktivita.

Ako keby to všetko nestačilo, vlna je najlepší prírodný tepelnoizolačný produkt. Vďaka dynamike štetín, ktorá je schopná zmršťovať sa a expandovať pod vplyvom teploty, má schopnosť samoregulácie, vďaka ktorej chráni pred zamrznutím v chladnom počasí a teplom - pred prehriatím. Pružinová vlna sa okrem toho prirodzene nelepí priamo na telo a zachytáva vzduch okolo seba. To vytvára ďalšiu izolačnú vrstvu, vďaka ktorej vlnená tkanina alebo pletenina „dýcha“ a udržuje telesnú teplotu okolo 37 stupňov Celzia.

Okrem toho, vďaka najvyššej hygroskopickosti medzi všetkými vláknami, dokonale oddeľuje vlhkosť od pokožky, neabsorbuje pot, ale vylučuje ju von. Vlna je schopná absorbovať vlhkosť až 50% (za normálnych podmienok je vlákno 17% vlhké). Z hygienického hľadiska je to obrovská výhoda.

Ďalšou zo zaujímavejších výhod vlny je prirodzená požiarna odolnosť vyplývajúca z vysokého obsahu dusíka a vody. Svieti, netaví sa, iba kvapká. Taktiež nasáva vodu pomerne pomaly, a preto sa vlnené tkaniny často odporúčajú ako materiál na zariaďovanie verejných úžitkových miest a hasiči používajú hasiace priadze na hasenie ohňa dokonca aj pri vysokých teplotách.

 

 

VLNA A ALERGIA

Najbežnejšou námietkou proti prírodnej vlne je alergia. Niektoré zdroje dokonca hovoria, že je to jeden zo silnejších alergénov a že môže dráždiť pokožku a spôsobiť príznaky bez ohľadu na to, či je kvalitný alebo nie. Iní dôrazne popierajú túto tézu. Pravda, ako vždy leží niekde uprostred. Skutočná alergia na vlnu je zriedkavá a je to vlastne reakcia na látku v lanolíne nachádzajúcu sa v ovčej vlne. Podráždenie kože spôsobené kontaktom s vlnou je omnoho bežnejšie ako alergia na vlnu, ale v lekárskom zmysle nejde o typickú alergickú reakciu. Naopak - takmer každý môže používať výrobky z vlny, pretože vlna má hypoalergénne vlastnosti a pôsobí ako druh biofiltra, ktorý blokuje vývoj roztočov.

Vlna neabsorbuje pachy, prach a účinne neutralizuje škodlivé látky vo vzduchu v uzavretých priestoroch, ako je napríklad jedovatý formaldehyd. Chráni tiež pred škodlivým žiarením látok, ktoré sú súčasťou stavebných materiálov (preto sa používa v stavebníctve na tepelnú a zvukovú izoláciu). Vlna tiež neabsorbuje vonkajšie, nežiaduce pachy, najmä zápach nikotínu.

 

Na záver by sme chceli povedať, že stojí za to ju milovať a obklopovať sa ňou doma. Je potrebné vybaviť sa nábytkom z prírodnej vlny alebo čalúnením, posteľnými prikrývkami, vankúšmi, kobercami. Okrem estetických hodnôt nám poskytnú mnoho ďalších výhod pre zdravie.

zdroj: dekoma.eu

Pridajte svoj komentár

check Produkt bol pridaný na porovnanie.