Posledné príspevky

Žiadne komentáre

Wishlist

Žiadne produkty

Môj wishlist

Nech všetko rozkvitne.
Nech všetko rozkvitne.
Matrachello Admin
Aug 11, 2020

 

Interiéry, rovnako ako my, milujú kvety. Vďaka modernej dobe, vďaka fascinácii svetom prírody a snahou zachrániť planétu pred očividnými hrozbami, sa táto láska stáva ešte jasnejšou. V čase, keď globálne makro-trendy povzbudzujú a dokonca objednávajú výsadbu stromov aj v tých najmenších častiach miest, v ktorých žijeme, mikro-trendy v móde a súčasné štylistické trendy nás povzbudzujú k ozdobeniu všetkého, čo môže byť kvetinové. Mnoho priemyselných odvetví ich interpretuje pre svoje vlastné použitie. Textílie a kvety sa spájajú takmer neoddeliteľne už po stáročia.

 

 

Ukazuje sa, že každá epocha mala svoje obľúbené žánre, ktoré boli štylizované a interpretované iným spôsobom. V staroveku kvety vždy sprevádzali žánrové scény, vytvárajúc okolité girlandy a medailóny, na ktorých boli vyobrazené postavy ľudí a zvierat. Renesančné popularizované látky mlynárskych kvetov podobné moderným „lúkam“, s pozadiami posiatymi tisíckami malých kvetov, medzi ktorými boli aj malé zvieracie siluety. Súčasne boli na európskych územiach za arabskej vlády založené prvé tkalcovské závody vyrábajúce látky s orientálnymi kvetmi. Odvážne tvary orchideí a kosatcov sa objavili na vyobrazeniach nebeských záhrad sprevádzaných palmami, z ktorých sa dodnes zmenili na štylizované a populárne palmy.

V 17. a 18. Storočiach začali  florálne vzory „rozkvitať“. Ploché kvety sa stali priestrannými a ich vyobrazenia boli stále vernejšie. Výrazne k tomu prispel žakársky stav, ktorý bol vynájdený na začiatku 19. storočia, čím výrobným dizajnom poskytoval trojrozmerné vzory a umožnil experimenty tkania s použitím rozsiahlych a komplexných kvetinových vzorov.

Rokoko prinieslo „do módy“ malé, sofistikované kvety roztrúsené po celej látke s použitím pastelových farieb v púčikoch, vínnej révy, lián, girlandy, brečtanu, vencov a vencov.

 

Ďalším veľkým rozmachom kvetinových vzorov bol Art Nouveau, ktorý svojimi plynulými vlnovkami, pripomínajúcimi starodávne meandre, navždy spájal dekoratívne umenie s kvetinovými ornamentmi. Bolo to tiež obdobie popularizácie poznatkov o prírode a ich prenosu do sveta dekoratívneho umenia prostredníctvom práce dizajnérov s botanickými šablónami, ktorá sa ukázala ako predtým podceňovaná inšpirácia.

 

Medzi milovanými kvetmi secesie boli exotické magnólie, ľalie a žerucha, ako aj celkom bežné slnečnice, macešky a maky. Všetky z nich sú štíhle, krásne, mimoriadne dekoratívne, dlhé stonky, vetvičky a vinič. Látky milujú tento štýl a dodnes ho propagujú v interiéroch.

 

Nikde sa neuvádza, že kvety s ich nespočetnými odrodami môžu kvitnúť iba v záhradných záhonoch a na lúkach. Prinášame ich domov na látky určené na nábytok, posteľné prikrývky, záclony, posteľnú bielizeň, obrusy a vankúše. Pri výbere a zostavovaní by sme však mali udržiavať zdravé umiernenie. 

 

Ak sa bojíme silnejších a nejednoznačných kombinácií, obmedzme sa na jeden vzorec. Môžeme to však zopakovať na viacerých miestach toho istého interiéru, napríklad na posteľnej bielizni a na sedadle kresla v spálni. Najdôležitejšou vecou však je zvoliť jeden konzistentný štýl. Je dobré pozerať sa na kvetinové vzory, porozumieť im a nájsť pre ne správne miesto na použitie v interiéri.

 

Rastlinné motívy zaujímajú jedno z kľúčových miest na zozname ornamentov v histórii dekoratívneho umenia. Súčasné látky využívajú celé spektrum vzorov s rastlinami, listami, kvetmi a ovocím. Stále obľúbenými motívmi dekoratívnych a čalúnnických textílií určených pre klasicistický interiér sú rastlinné ornamenty napísané na geometrických obrazcoch, ako sú románske fresky, sochy a maľby, ako aj starožitné arabesky, grotesky a girlandy, ktoré boli neskôr obnovené a popularizované renesanciou.

 

Rastlinné bičíky, vetvičkové ozdoby, kvety alebo geometrické kruhy, charakteristické pre gotický štýl, sa v aplikácii stanú ešte univerzálnejšími - rovnako ako secesné ohnuté línie fantastickej vegetácie. Všetky tieto motívy sa obľubujú so súčasnými trendmi a nachádzajú ich miesto v umení interiérového dizajnu s použitím textílií.

 

GRAFIKA AKO RYTINY STARÉHO HERBÁRA...

Grafické, nezvyčajne výrazné kvetinové motívy súčasných textílií prinesú na myseľ kresby zo starých herbárov a prírodných šablón. Vďaka jasným a hladkým farbám pozadia získajú kresby zakaždým veľmi účinnú hĺbku. Pastelové, jemné farby výtlačkov sú bezplatnou interpretáciou pôvodných monochromatických vzorov. Efekty šerosvitu spestrujú kvetinové vzory a umožňujú vám v nich nájsť známe a rozoznateľné rastliny. Textílie s grafickými kvetinovými motívmi vyžadujú starostlivé „čítanie“, sú nielen dekoratívne, ale tiež môžu byť veľmi zaujímavé a informatívne.

 

ROMANTICKÉ AKO ANGLICKÉ RUŽE...

 

Anglické ruže sú podstatou elegancie a dokonalosti. To isté platí pre textílie zdobené ružovým vzorom. Bez ohľadu na to, aký druh textilného podkladu je potlačený alebo na ktorej priadzi je tkaná, kvetinový motív je stále veľmi dekoratívny. Môžu byť štylizované vetvičky v plachých ružových púčikoch, bujnom kvetenstve v rôznych štádiách kvitnutia alebo ružových girlandách, kyticiach alebo lúkach. Všetky látky so vzorom ruží majú v sebe nádych očarujúcej romantickej atmosféry.

ÉTERICKÉ AKO MAĽOVANÉ AKVARELY...

 

Akvarel je technika, ktorá spočíva v maľovaní pigmentmi zriedenými vo vode na celulózový papier, ktorý rýchlo absorbuje vodu. Rovnaký účinok platí pre bavlnené látky, ktorých matnosť zdôrazňuje akvarijný charakter kvetinového vzoru. Tvary kvetín sú v tomto prípade nejasné, často sa navzájom prelínajú a vytvárajú skôr dojem kvetinových aranžmánov než ich verné zobrazenie. Prezentované rastliny neobsahujú vyrezávané detaily.

 

Vodné odtiene pastelových farieb, riedené, plavé zelené, ružové, modré, žlté, všetky druhy krémov a biele vyzerajú najlepšie na takmer bezfarebnom pozadí. Zriedené pigmenty v takýchto vzoroch úplne nezakrývajú textúru látky, ale sú jasne viditeľné. Vďaka tomu sa textílie s akvarijnými kvetinovými vzormi javia ľahšie a éterickejšie ako fyzicky.

 

KOBALT, FAJANSA Z HOLANDSKA

 

Kobaltová farba, známa všetkým známym holandským fajansám, kombinovaná s technikou akvarelu doplnenou fragmentmi kresby od ruky. Terénne a záhradné kvety roztrúsené na krémovom porcelánovom pozadí pripomínajú jemné keramické ozdoby spojené s krehkosťou a čistotou.

 

PÔSOBIVÉ AKO LEKNÁ MONETU...

 

V moderných dekoratívnych látkach je kvetinový motív niekedy mimoriadne efektný. Nezáleží na tom, ako je kvetina zostavená alebo ako sa volá. Kúzlo éterického pocitu sa počíta. Motívy rastlín sú sotva viditeľné a kontúry a tvary sa rozpúšťajú v hmle ako lekná pod hladinou trasúcej sa vody. Dôležitá je komplikovaná technika „chiaroscuro“ alebo „šerosvit“ a farebná paleta, ktoré nepatria do nomenklatúry farebného popisu. Takéto vzorce privádzajú oko pozorovateľa do stavu trvalého obdivu. Trblietavé efekty zvyšujú dojem impresionizmu, najmä ak je látka uvedená do pohybu.

 

 

 

 

 

 

Pridajte svoj komentár

check Produkt bol pridaný na porovnanie.