Posledné príspevky

Žiadne komentáre

Značky blogu

Wishlist

Žiadne produkty

Môj wishlist

O hodvábe
O hodvábe
Matrachello Admin
Sep 02, 2020

Málo kto o nás vie, že s hodvábom pracujeme pri mnohých zákazkách, hoci hodváb nepoužívame na čalúnenie postelí. Ten vieme komponovať do výroby dekoračných vankúšov na mieru, prípadne ušiť dekoračné závesy na mieru. Prečítajte si o tejto nenapodobiteľne prírodnej textílii krátky článok.

 

 

HODVÁBNA, ČIŽE NAJJEMNEJŠIA...

Hodvábne látky si zaslúžia nielen výnimočné ošetrenie, ale aj veľkú úctu. V žiadnom prípade nielen preto, že sú drahé a nenáročné na údržbu, ale predovšetkým pre svoj ušľachtilý a nie ľahký pôvod.

(História výroby hodvábu, jeho vznik a zložitosť odovzdávania tajných poznatkov o jeho získaní je taká zaujímavá a rozsiahla, že stojí za to venovať sa samostatnému blogovému príspevku - ktorý autor v blízkej budúcnosti slávnostne sľubuje).

 

Kvôli historickej pravde treba poznamenať, že archeologické nálezy naznačujú výrobu hodvábu v starej Číne už okolo roku 3 600 pred n.l. Čínska legenda hovorí, že hodváb bol objavený v záhrade cisára Huang Di, ktorý mal požiadať svoju manželku, aby skontrolovala, aký škodca ničí morušu v záhrade paláca. Keď sa jedného dňa prechádzala v záhradách, všimla si stromy moruše, ktoré boli zničené húsenicami a posiate bielymi kuklami. Pozbierala niekoľko zámotkov a išla si oddýchnuť pri šálke čaju. Zrazu jej jeden zámotok padol do horúceho nápoja a začal sa uvoľňovať. Keď ho chytila, zistila, že si vlákno môže ľahko ovinúť okolo prsta. Presvedčila svojho manžela, aby jej dovolil pestovať priadku morušovú a následne vymyslela spôsob ako z týchto tenkých vlákienok utkať nádhernú látku

Táto udalosť bola začiatkom výroby hodvábu, ktorá bola vyvinutá neskôr, zdokonalená a strážená tisíce rokov.

  

  

Hodváb je tvorený prírodným vláknom, z ktorého sa tká samotná textília. Má charakteristický trojuholníkový prierez, ktorý odráža svetlo pod rôznymi uhlami, čo prispieva k extrémne vysokému lesku látky. Hodváb má veľmi charakteristickú štruktúru textílie, ktorú je možné rozoznať od prvého dotyku - bežne sa hovorí, že hodváb v rukách šuští. Je ľahký, vzdušný a má veľmi zriedkavú vlastnosť – v chladnom počasí teplo udržiava a hreje, v horúcom príjemne schladí. Tieto vlastnosti určujú lásku k hodvábu od stylistov, scénografov a všetkých, ktorí získavajú radosť a inšpiráciu z aranžovania najelegantnejších a najživších interiérových dekorácií z hodvábnych látok.

 

  

Nie je možné vymenovať všetky výhody hodvábu, ktoré určujú jeho dobrú povesť. Je ľahký, na dotyk jemný, lesklý a hladký, ale nie klzký. Vďaka tomu je povedané, že je organický a prilieha k telu. Pokiaľ ide o krehkosť a jemnosť, hodváb je dosť odolný, aj keď za mokra môže stratiť až 20% svojej sily.

Nie je príliš pružný, takže po natiahnutí sa nevráti do pôvodnej dĺžky. Vyznačuje sa vysokým stupňom absorpcie vlhkosti. Nepopierateľnou nevýhodou, aj keď tiež špecifickým kúzlom hodvábnych tkanín, je skutočnosť, že po dlhodobom vystavení slnečnému žiareniu odfarbujú a slabnú. Spôsobom, ako sa vyhnúť vzniknutým problémom, je storočná podšívka z hodvábnych závesov, ktorá zabraňuje ich vyblednutiu zo slnečnej strany. Okrem toho sa medzi hornú a spodnú vrstvu látky často vkladá výplň, ktorá dodáva drapérii objem a umožňuje hodvábnej látke „stuhnúť“ v dekoratívnej výzdobe. Hra šerosvitu na takto hotovej opone poskytuje neuveriteľné dekoratívne efekty, lebo keď sa hodváb leskne tisíckami odtieňov a je usporiadaný naturálnym a tvarovateľným spôsobom, pôsobí ako žiadny iný materiál.

  

Prirodzená tendencia hodvábu niekedy odfarbovať, pri zachovaní ušľachtilej lesklosti, zaručuje dekoratívne, scénografické „starnutie“ alebo patinovanie textilného materiálu, ktorý sa používa pri navrhovaní historizujúcich interiérov.

  

  

HODVÁB MÁ MNOHO MIEN

Hodvábna priadza je surovina najvyššej kvality, ktorá dodáva látke rôzne efekty, ktoré môžu mať rôzne variácie a textúry. Vďaka tomu je hodvábny svet neuveriteľne rozmanitý a fascinujúci. Samotná obchodná nomenklatúra vytvorená okolo hodvábnych priadzí a nití je mimoriadne zaujímavá, keď ondula znamená hodvábnu útkovú priadzu a táto organza je určená pre osnovu, kde grega je názov prírodného hodvábu v surovom stave a nemal by sa zamieňať s grenadínom, čo znamená priadza silne skrútený.

 

Všeobecne sú v závislosti od stravy priadky morušovej populárne dva druhy hodvábu - moruša a dub. Dĺžka cievky s niťami, jej kvalita, malé uzly spojené so spájaním jednotlivých častí, odpad z fragmentov kokónu atď. - to všetko určuje konečný charakter a vzhľad textílie  vyrobenej zo získanej priadze a určuje jej účel.

Najlacnejšou, najpopulárnejšou, ale dnes ochotne používanou aj vďaka svojmu ekologicky organickému vzhľadu, je surovina známa aj ako bureta. Je to doslova surový hodváb z tzv.  hodvábnych výčnelkov (t. j. odpadová priadza) s viditeľnými malými prameňmi medzi vláknami, so stopami po nedostatočnom vyčistení po odvinutí hodvábneho kokónu, s drsnými niťami  v samotnom vlákne. To všetko znamená, že látka vyzerá čo najprirodzenejšie a je spojená s remeslami.

 

Prirodzene farbený hodváb, v plátnovej väzbe, voľne tkaný, mierne stuhnutý, s veľmi zreteľnými pruhmi a rôznym stupňom lesku -  jedná sa o šantung, pri ktorom použitie nití nepravidelnej hrúbky spôsobuje charakteristické zahustenia a „uzly“ alebo „otrepy“. Rovnaká hladká väzba v ľahšej, vzdušnejšej, hladkej a tenšej, hoci nepriehľadnej verzii, je tzv. foulard, obzvlášť mäkký a používa sa hlavne na kravaty a šály.

 

Saténová väzba s predĺženou osnovnou niťou dodáva hodvábnej verzii mimoriadne jemný, na dotyk hladký, hustý satén s charakteristickým leskom na pravej strane. Hustá keprová väzba v hodvábe je charakteristická pre tzv. súru - ľahká, nepriehľadná, mäkká tkanina s jemným leskom.

Najdokonalejšou hodvábnou látkou je taft, s hladkou väzbou, veľmi hustý, s charakteristickými pruhmi prechádzajúcimi naprieč látke. Krásne lesklá, dosť tuhá, šumivá, utkaná z dvojfarebných vlákien, vďaka čomu sa leskne dvoma farbami. Hodvábny taft sa dá tiež drviť, vyšívať, hladiť alebo vzorovať. Jeho špecifickým typom je tuhá, mliečna, trblietavá, zvyčajne jednofarebná organza.

  

Bez ohľadu na to, s akým hodvábom máme dočinenia: či už so sypkým, ľahkým mušelínom, zvlneným, matným krepom alebo s hrubou, hoci mäkkou pletenou textíliou, doprajme si luxus v práci s najušľachtilejšími materiálmi. Zaobchádzajme s ním s náležitým ohľadom na vlastnosti, vďaka ktorým je priateľský nielen k našim očiam, ale aj k telu. Nie nadarmo znamená výraz „hodvábny dotyk“ vždy tie najušľachtilejšie a najjemnejšie vnemy pre naše zmysly.

 

 

 

 

check Produkt bol pridaný na porovnanie.