obsah v príprave

obsah v príprave

obsah v príprave

Pripravili sme pre Vás prehľad cudzích slov, s ktorými sa u nás môžete stretnúť.

 

 

Boxspring - ( spring = pružina ) verzia postele, v ktorej sa o uloženie postele stará pružinové jadro namiesto lamelového roštu. Boxspring bodovo podopiera matrac, pôsobí tak naňho aktívne. Boxspringom sa rozumie aj typ postele, ktorá kopíruje rozmer matraca, celkový rozmer postele je teda menší.

 

Cleanaboooznačenie látok, ktoré sa ľahko udržiavajú. Poťahová látka s týmto označením je impregnovaná nástrekom, ktorý zabraňuje nasiaknutiu tekutín. Tekutiny tak ľahko utrieme suchou handrou, prípadne dočistíme slabým mydlovým roztokom a vytrieme do sucha.

 

Damašek - pracovný názov pre označenie jednofarebnej textílie so vzormi. Vzory kontrastujú s podkladom tým, že sa použila pozdĺžna alebo priečna osnova pri tkaní. Najčastejšie sa damašek vyrába s bavlny, v minulosti prevažne z hodvábu. V súčasnosti sa vyskytuje bežne na trhu aj syntetický damašek. S damaškom sa môžete u nás stretnúť pri poťahu na matraci Royal Coil Essence. Damašek tiež spoznáte okrem spomenutých prvkom aj podľa vyššieho lesku vzoru na matnejšom podklade.

 

Klzák - 0,5 cm vysoká, plastová náhrada nožičiek postele. Vďaka klzáku môžete posteľ jednoduchšie presúvať po zemi.

   

Latex - alebo nazývaný aj mliečna šťava alebo mliečie alebo (najmä ak sa z nej získava kaučuk). Latex je mliekovito-biela (zriedkavo inak sfarbená) vodnatá emulzia v mliečniciach niektorých rastlín a plodniciach niektorých húb, ktorá po poranení vyteká a na vzduchu rýchlo tuhne (a tmavne). V 100 % stave ide o tekutinu. Vďaka objaveniu vulkanizácii ( 1839 - Charles Goodyear ) sa dá kaučuk vyrobiť aj syntetickou cestou ako polyizoprén, Polyizoprénový kaučuk sa svojim zložením a vlastnosťami podobá na prírodný kaučuk. U nás sa s latexom stretnete pri matracoch, zaujímavý je model Matrachello Roma, ktorý je v zložení 100 % prírodný latex zahustený naturálnymi zložkami pre dosiahnutie pevného stavu. 

  

Martindale - medzinárodná norma určujúca kvalitu textilného materiálu. Skúška sa vykonáva otáčaním plsteného kotúča pod určitým tlakom do momentu, kým sa nepretrhnú prvé 2 nite skúšanej textílie. Počet otáčok sa zaznamená ( napr. 35 000 ) a tento údaj vypovedá o kvalite poťahu. Synonymom je slovo oder. 

 

Modal - prírodný materiál, druh viskózy, ktorý sa prezýva aj  umelý hodváb. Vyrába sa z celulózy bukového dreva. U nás sa s modalom môžete stretnúť v zložení niektorých poťahových látok.

 

Pamäťová pena -

 

Polyakryl

 

Polyamid -

Polyuretán -

Prednica - 

Studená pena (HR pena) -

Šarža poťahovej látky

Taštičky

Topper -

Velúr

Viskóza -

Zamat –

obsah v príprave
check Produkt bol pridaný na porovnanie.