Pripravili sme pre Vás prehľad cudzích slov, s ktorými sa u nás môžete stretnúť.

 

 

Boxspring - ( spring = pružina ) verzia postele, v ktorej sa o uloženie postele stará pružinové jadro namiesto lamelového roštu. Boxspring bodovo podopiera matrac, pôsobí tak naňho aktívne. Boxspringom sa rozumie aj typ postele, ktorá kopíruje rozmer matraca, celkový rozmer postele je teda menší.

 

Cleanaboooznačenie látok, ktoré sa ľahko udržiavajú. Poťahová látka s týmto označením je impregnovaná postrekom, ktorý zabraňuje nasiaknutiu tekutín. Tekutiny tak ľahko utrieme suchou handrou, prípadne dočistíme slabým mydlovým roztokom a vytrieme do sucha.

 

Damašek - pracovný názov pre označenie jednofarebnej textílie so vzormi. Vzory kontrastujú s podkladom tým, že sa použila pozdĺžna alebo priečna osnova pri tkaní. Najčastejšie sa damašek vyrába s bavlny, v minulosti prevažne z hodvábu. V súčasnosti sa vyskytuje bežne na trhu aj syntetický damašek. S damaškom sa môžete u nás stretnúť pri poťahu na matraci Royal Coil Essence. Damašek tiež spoznáte okrem spomenutých prvkom aj podľa vyššieho lesku vzoru na matnejšom podklade.

 

Klzák - 0,5 cm vysoká, plastová náhrada nožičiek postele. Vďaka klzáku môžete posteľ jednoduchšie presúvať po zemi.

   

Latex - alebo nazývaný aj mliečna šťava alebo mliečie alebo (najmä ak sa z nej získava kaučuk). Latex je mliekovito-biela (zriedkavo inak sfarbená) vodnatá emulzia v mliečniciach niektorých rastlín a plodniciach niektorých húb, ktorá po poranení vyteká a na vzduchu rýchlo tuhne (a tmavne). V 100 % stave ide o tekutinu. Vďaka objaveniu vulkanizácii ( 1839 - Charles Goodyear ) sa dá kaučuk vyrobiť aj syntetickou cestou ako polyizopren, Polyizoprenový kaučuk sa svojim zložením a vlastnosťami podobá na prírodný kaučuk. U nás sa s latexom stretnete pri matracoch, zaujímavý je model Matrachello Roma, ktorý je v zložení 100 % prírodný latex zahustený naturálnymi zložkami pre dosiahnutie pevného stavu. 

  

Martindale - medzinárodná norma určujúca kvalitu textilného materiálu. Skúška sa vykonáva otáčaním plsteného kotúča pod určitým tlakom do momentu, kým sa nepretrhnú prvé 2 nite skúšanej textílie. Počet otáčok sa zaznamená ( napr. 35 000 ) a tento údaj vypovedá o kvalite poťahu. Synonymom je slovo oder. 

 

Modal - prírodný materiál, druh viskózy, ktorý sa prezýva aj  umelý hodváb. Vyrába sa z celulózy bukového dreva. U nás sa s modalom môžete stretnúť v zložení niektorých poťahových látok.

 

Pamäťová pena - (memory foam, lenivá pena, termoplastická pena...) vzniká v roku 1966 pre potreby NASA. Jedná sa o polyuretán, ktorý má v porovnaní s bežným polyuretánom (molitanom) oveľa väčšiu hustotu. Na porovnanie, 1 meter kubický PUR peny váži okolo 20 - 23 kg, 1 meter kubický pamäťovej peny váži okolo 68 - 74 kg. Jej mimoriadnou vlastnosťou je prispôsobenie sa tvaru a návrat do pôvodného tvaru.

 

Polyakryl - je syntetické vlákno s nízkou hmotnosťou, pre ktoré je typické ľahká údržba. U nás sa stretnete s polyakrylom hlavne pri niektorých poťahových látkach, predovšetkým pri exteriérových poťahových látkach. Vlákno veľmi dobre znáša nízke teploty. Často sa používa vo výrobe imitácie kožušiny a vlny.

 

Polyamid - základným materiálom pre výrobu polyamidu je ropa. Polyamidové vlákno bolo vynájdené v Amerike v roku 1928. Je veľmi častou zložkou poťahových látok. Medzi jeho najcharakteristickejšie vlastnosti patrí: vysoká pevnosť za sucha i mokra, vysoká pružnosť, vysoká odolnosť voči oderu, vysoká biologická odolnosť...

 

Polyuretán - je polymér, známy aj pod názvom molitan. Polyuretán má široké využitie v stavebníctve, astronautike, nábytkovom priemysle...Pomerne ľahká výroba a dobré tepelné vlastnosti, elasticita dopomohli k jeho masovému využitiu po celom svete. Najčastejšie sa v nábytkárskom priemysle stretávame s údajmi jeho hustoty, ktorá sa udáva v metroch kubických na kilogram.

 

Prednica - predná časť rámu postele, môžeme sa stretnúť aj s označením predné čelo, alebo malé čelo.

 

Šarža poťahovej látkyúdaj, ktorý vypovedaná o cykle, v ktorom bola látka vyprodukovaná. Kolekcia danej látky je vyrobená v cykloch, napríklad, daný odtieň konkrétnej látky sa vyrobí v množstve 15 000 metrov. Údaj o šarže dopytujeme v prípade kúpy poťahovej látky po určitom čase. ( odtieň látky po určitom čase sa od pôvodnej farby môže líšiť).

 

Taštičkyalebo taštičkové pružiny sú vylepšenými klasickými pružinami v matraci. S pravidla je ich oveľa viac ( 250 ks / m2, 500 ks / m2, 1000 ks / m2,...). Pružiny sú uložené v textilných taštičkách - púzdrach a sú medzi sebou vzájomne pospájané. Ich úlohou je bodové podopieranie matraca. Taštičkové pružiny môžu byť v matraci aj vo verzii 7 zón tvrdosti, v oblastiach pozdĺž tela kde sme ťažší, sú pružiny vyrobené z hrubšieho drôtu, aby sme sa v týchto oblastiach príliš neprepadli.

 

Topper - alebo vrchný matrac je najvrchnejšou kontaktnou vrstvou matraca. Najčastejšie netvorí súčasť matraca, býva snímateľný. Vrchné matrace - topper, sa požívajú pre účel skomfortnenia spodného matraca, alebo slúžia ako nárazová zóna pre zachytávanie nečistôt, tekutín,...(hotely)

Velúr -  ( z franc. velour) je označenie pre textílie s krátkym vlasom, ktoré sú charakteristické jemným, chlpatým povrchom. 

 

Viskóza - základným materiálom pre výrobu viskózy je celulóza. Jedná sa o prírodný polymér, organickú zlúčeninu s organickým reťazcom. Známym modifikovaným vláknom viskózy je Tencel (r. 1992). Viskóza býva častým prvkom v zložení prírodných aj syntetických poťahov. Svoje využitie ma taktiež v zdravotníctve.

 

HR pena – symbol HR, z angl. high resiliance, označuje matrace, ktoré sú vysoko-elastické, s vyššou hustotou a výborne sa prispôsobujúce zakriveniu chrbtice ležiaceho človeka. Matrac z HR peny, uložený na správnom rošte je dlhotrvácny, doska matraca degraduje oveľa pomalšie ako pri PUR pene. Celkovo patria matrace z HR peny medzi antialergické, nakoľko svojim zložením napomáhajú odvetrávať matrac v krátkom čase.

 

PUR pena - polyuretán patrí medzi polyméry, ktoré majú široké využitie. Vstupné produkty pri výrobe poyuretánu sa získavajú z ropy. Obrovskou výhodou polyuretánu je, že prispôsobením jeho molekulárnej štruktúry mu môžete dať množstvo užitočných vlastností. Pri matracoch z PUR peny uvažujem hlavne o tvrdosti, ktorá sa udáva ako kg / m³. 

 

Bouclé - (z franc. bouclé – oblúčik, kaderiť sa) je priadza alebo plošná textília s povrchom stvárneným slučkami, očkami alebo nopkami 

check Produkt bol pridaný na porovnanie.