Žiadne komentáre

Wishlist

Žiadne produkty

Môj wishlist

Roztoče v posteli: [Praktický návod, ako sa ich zbaviť]
Roztoče v posteli: [Praktický návod, ako sa ich zbaviť]
Matrachello Admin
Sep 20, 2021

Trápia vás roztoče a neviete, ako sa ich zbaviť? Zabudnite na kýchanie či slzenie. Využite jednu z našich rád a dajte týmto neviditeľným nepriateľom zbohom.

Roztoče patria k jedným z najväčších problémov v spálňach či detských izbách. Vedia spraviť množstvo škôd a sú veľmi nepríjemné. Boj proti nim sa môže zdať nekonečný, no rozhodne sa netreba vzdávať. Aký postup je najlepší a poskytuje najkvalitnejšie výsledky?

biele obliečky

Roztoče sú všade

Pravidelné prezliekanie perín, pranie návliečok, vysávanie a umývanie niekedy nestačí. Aj napriek tomuto náročnému procesu sa roztoče vedia usadiť vo vašej posteli a množiť sa. Boj proti nim sťažuje aj fakt, že sú neviditeľné. Niekedy prejde dlhší čas od toho, keď si uvedomíte, že s nimi máte v domácnosti problém.

Dobrou správou je, že roztoče neprenášajú žiadnu chorobu. Nemusíte sa preto báť, že ak by ste ich v domácnosti mali, mohli by ste sa niečím nakaziť. Na druhej strane, vedia skomplikovať život ľuďom s astmou a alergiou, prípadne seniorom s problémami s dýchaním.

Alergia na roztoče je pomerne rozšírená a nie je žiadnou novinkou. Prejavuje sa kýchaním a namáhavým dýchaním počas spánku alebo počas odpočívania v posteli.

Vo všeobecnosti platí, že samotné roztoče nerobia veľa škôd. Sú to ich exkrementy, ktoré môžete vdýchnuť. Keď sa tak stane, vedia dráždiť hlavne dýchacie cesty, čo spôsobuje kýchanie a kašľanie.

Kde sa roztočom najviac darí?

Posteľ nie je jediné miesto, kde sa roztočom darí množiť. V skutočnosti dokážu dobre fungovať aj na: dekách, kobercoch, vankúšoch, perinách či plyšových hračkách. Jednoducho všade, kde je to príjemné a mäkké.

Zvyčajne platí, že sa im darí na miestach, kde trávite najviac času. Dôvod je ten, že na to, aby sa mohli množiť, potrebujú teplo, tmu a vlhkosť v hodnote od 60 % do 80 %. Vlhkosť vie vytvoriť človek sám už len tým, že dýcha. Rovnako to platí aj pri teple. Sami im poskytujeme obživu, a to vo forme odumretých častí pokožky.

Čím dlhšie problém neriešite, tým horší bude. Keď si teda začnete všímať prvé príznaky zvýšeného množstva roztočov, na nič nečakajte.

Okrem toho, roztoče sa nachádzajú aj na čalúnenom nábytku. Do tejto kategórie patrí napríklad sedačka, kreslo či rôzne mäkké pufy. V týchto častiach domácnosti je ich síce menej, ale aj napriek tomu dokážu skomplikovať alergikom život.

Na bežnom nábytku, napríklad na dreve alebo plaste, sa s nimi nestretnete. Dôvod je ten, že sa ľahko čistia a roztoče sa na nich nevedia dobre udržať. Keď teda pravidelne utierate prach, s touto oblasťou by ste nemali mať žiaden problém.

Závesy a okenné kryty sú ďalším miestom, kde sa roztoče veľmi radi rozmnožujú. Je preto dôležité, aby ste ich pravidelne prali. Okenné kryty zas čistite špeciálnymi prostriedkami.

Mnohí ľudia si roztoče spájajú s posteľou. Áno, je pravda, že v posteli sa nachádzajú v tom najväčšom množstve. Neprehliadnite však ani iné časti domácnosti, ktoré by vám mohli urobiť neskôr problémy.

muž so psom v posteli

Ako zistíte, že máte v posteli roztoče?

To, že sa u vás v posteli alebo na akomkoľvek inom mieste usadili roztoče, sa nedá hneď zistiť. Keďže sú neviditeľné, boj proti nim je zdĺhavejší a náročnejší. Nikdy neviete, kedy prídu.

Fakt, že ich máte doma v posteli a vo veľkom množstve, zistíte pomerne ľahko. Začne sa u vás prejavovať alergia na roztoče, ktorá je charakteristická viacerými zdravotnými problémami, ako napríklad:

  • kýchanie
  • svrbenie v nose
  • kašľanie
  • bolesti hlavy
  • opuch nosnej sliznice
  • slzenie a zápal spojiviek
  • astma
  • kožné problémy, ako ekzémy a vyrážky.

U niekoho sa prejaví len jeden príznak, u iného aj dva či viac. Všetko závisí od vášho organizmu a imunity. Akonáhle si uvedomíte, že sa ráno zobúdzate s nepríjemným pocitom v nose, je nutné niečo robiť.

Väčšina ľudí sa na začiatku stretáva s kýchaním, kašľaním a slzením. Všetky tieto príznaky sú však spojené aj s bežnou nádchou alebo inou alergiou. Mnohí nevedia, že sa za nimi skrývajú malí nepriatelia z postele.

Vedeli ste, že …

… roztoče patria k najbežnejším alergénom? Zapríčiňujú až 49 % alergií. Je preto dôležité, aby ste proti nim začali bojovať čo najskôr. Ich prítomnosť si všimne ako prvý alergik, u ktorého sa rozvinie niekoľko príznakov naraz.

Ako vzniká alergia na roztoče?

Alergia na roztoče je jednou z najrozšírenejších. Ak ste alergik, s veľkou pravdepodobnosťou s ňou bojujete aj vy. Alergia na roztoče vzniká pomerne jednoducho. Každý organizmus má imunitný systém, ktorý si vytvára určitú bariéru proti cudzím látkam. Ak to ale nedokáže, prípadne reaguje nesprávne, dochádza k zdravotným problémom. Tomuto javu hovoríme alergia.

Vo všeobecnosti je alergia vrodená a nie je len jedna. Existuje množstvo rôznych typov. V súčasnosti nimi trpí viac ako 20 % populácie.

Fotka, kde žena leží v bielej posteli

Prítomnosť alergénov v posteli neznamená, že si alergiu vytvoríte. Výlučky po vdýchnutí vedia spraviť viacero problémov aj nealergikom, ktoré sú však len krátkodobé. Trvajú dovtedy, kým sa ich nezbavíte.

Ako sa roztočov zbaviť?

Proces zbavovania sa roztočov je dlhý a náročný. Netreba sa ale ničoho báť. Ak viete, ako na to a máte správne prostriedky, všetko pôjde oveľa ľahšie. Prinášame vám preto zopár praktických rád a tipov.

Správna teplota prania

Obliečky nachádzajúce sa v posteli je potrebné pravidelne prať, najlepšie raz za jeden či dva týždne. Všetko závisí od ročného obdobia, teploty v miestnosti a od vášho tela. Človek, ktorý sa potí viac, by mal obliečky prať častejšie. Rovnako to platí aj počas leta. V tomto období vylučujeme viac potu ako cez zimu. Je preto nutné, aby bola posteľná bielizeň vždy čerstvá a čistá.

Okrem toho, ako často prať, je kľúčová aj teplota prania. Lôžkoviny perte na minimálne 60 stupňoch. Vyššia teplota zaistí, že roztoče pranie neprežijú. Veľmi jednoducho a rýchlo sa ich zbavíte.

V boji proti roztočom dokáže pomôcť aj sušička. Bielizeň ale zbytočne nepresušte, aby nebola nepríjemná na dotyk.

Vetranie miestnosti

Miestnosť, kde spíte, musíte pravidelne vetrať. V lete majte otvorené okná neustále. V zime ich otvorte vždy ráno, keď sa vyspíte a večer, keď si pôjdete ľahnúť.

Roztoče milujú teplo a vlhko. Nenájdete ich preto v miestnostiach, kde je chladno a zima. Prievan alebo len jemný studený vánok má na ne negatívny vplyv. Plus, vám sa vo vyvetranej miestnosti bude spať veľmi dobre.

žena spiaca v hnedej posteli

Správna teplota v interiéri

Nízke teploty roztočom vadia, pri vysokých si zas žijú svoj najlepší život. Maximálna teplota v miestnosti, kde spíte, by mala byť 22 stupňov Celzia. Bohužiaľ, počas leta je to takmer nemožné. Tropické noci spôsobujú, že teplomer dosahuje aj 30 stupňov.

V takýchto prípadoch je nutné prečkať leto a obliečky meniť každých sedem dní. Môžete si tiež zakúpiť klimatizáciu a miestnosť vychladiť na určitú teplotu. Väčšina dnešných klimatizácií má nočný režim, ktorý nie je príliš hlučný a postará sa o príjemnú teplotu počas celého spánku.

Boj proti vlhkosti

Vysoká teplota nie je jedinou vecou, ktorá pomáha v rozmnožovaní roztočov. Práve naopak. Veľmi dobrý účinok má tiež vlhkosť, s ktorou sa stretávame počas celého roka.

Najlepším spôsobom, ako znížiť vlhkosť je čistička vzduchu bez zvlhčovadla. Druhou možnosťou sú špeciálne odvlhčovače.

Pravidelné upratovanie

Pravidelné upratovanie by malo byť úplnou samozrejmosťou. Okrem zmeny obliečok je nutné tiež pravidelne vysávať a čistiť spálňu alebo detskú izbu. Utierajte prach a vyhnite sa používaniu kobercov, ktoré robia zle hlavne alergikom.

V rámci pravidelného upratovania je potrebné čistiť aj matrac. Dobre ho povysávajte. Na hĺbkové čistenie existujú rôzne špeciálne prostriedky, ktoré dostanete kúpiť v takmer každej drogérii.

Matrac si môžete nechať vyčistiť aj odborníkmi. Vtedy si budete istí, že práca je urobená na 100 % a správne.

Rada odborníka

Ak sa vám páčia koberce, no ste alergici, siahnite po kobercoch s krátkym vlasom. V nich sa roztoče neusádzajú tak často. Je to pre ne oveľa ťažšie. Spálňu či obývačku tak pokojne doplňte štýlovým kúskom.

Vyskúšajte špeciálne chrániče

V niektorých špecializovaných obchodoch objavíte chrániče určené proti roztočom. Pri nich však musíte vedieť jednu vec. Vedia pomôcť, no ak nebudete pravidelne upratovať, veľa toho nezmôžu. Ich najlepšie výsledky uvidíte, keď miestnosť, kde spíte, umyjete aspoň raz do týždňa.

žena, ktorá vstáva z bielej postele

Mokré vs. suché

Premýšľate, či prach utrieť nasucho alebo namokro? Prípadne, či radšej vysávať alebo umývať podlahy? Keď príde k „boju” medzi mokrým a suchým, pri roztočoch rozhodne vyhráva mokrá možnosť. Nevírite pri nej zbytočne prach. Zaistíte si, že väčšina toho, čo ste utreli, zostane na utierke a následne to spláchnite do odtoku.

To isté platí aj pri vysávaní. Ak môžete, zoberte si radšej mop a podlahu utrite. Zaistíte si, že roztoče skutočne umyjete a nebudú víriť v priestore.

Tip

Ak ste predsa len na vysávanie, vyskúšajte špeciálny vysávač na roztoče. Jeho výhoda je v tom, že prach nevíri, pretože využíva špeciálne technológie.

Zbavte sa roztočov raz a navždy

Boj proti roztočom vyzerá ako nekonečný príbeh. V skutočnosti to však nemusí byť tak náročné, ako sa zdá. Využite jednu z našich praktických rád. Pravidelne vetrajte, znížte vlhkosť v miestnosti a vyskúšajte rôzne špeciálne chrániče. Uvidíte, už po krátkom čase prestanete kýchať a zbavíte sa aj ďalších zdravotných problémov.

check Produkt bol pridaný na porovnanie.