Posledné príspevky

Žiadne komentáre

Značky blogu

Wishlist

Žiadne produkty

Môj wishlist

Príznaky - porucha spánku
Príznaky - porucha spánku
Matrachello Admin
Mar 10, 2021

Podrobný článok o príčinách porúch spánku a jednoduchý overený návod na lepšiu zmenu.

 

AKÉ SÚ PRÍZNAKY PORÚCH SPÁNKU? 

Príznaky sa líšia v závislosti od závažnosti a typu poruchy spánku. Môžu sa tiež líšiť, ak sú poruchy spánku výsledkom iného stavu. 

Medzi všeobecné príznaky porúch spánku však patria: ťažkosti so zaspávaním alebo spánkom, denná únava, silné nutkanie zdriemnuť si počas dňa, neobvyklé vzorce dýchania, neobvyklé alebo nepríjemné nutkanie pohybovať sa pri zaspávaní, neobvyklý pohyb alebo iné stavy pri zaspávaní, neúmyselné zmeny v rozvrhu spánku / prebudenia, podráždenosť alebo úzkosť, zhoršený výkon v práci alebo v škole, nesústredenosť, depresia, priberanie.

 

 

ČO SPÔSOBUJE PORCHY SPÁNKU? 

Existuje veľa stavov, chorôb a porúch, ktoré môžu spôsobiť poruchy spánku. V mnohých prípadoch sa poruchy spánku vyvinú v dôsledku základného zdravotného problému.

ALERGIE A DÝCHACIE PROBLÉMY

Alergie, prechladnutie a infekcie horných dýchacích ciest môžu sťažiť dýchanie v noci. Neschopnosť dýchať nosom môže tiež spôsobiť ťažkosti so spánkom.

ČASTÉ MOČENIE 

Noktúria alebo časté močenie môžu narušiť váš spánok tým, že vás budú budiť počas noci. K rozvoju tohto stavu môže prispieť hormonálna nerovnováha a choroby močových ciest. Ak časté močenie sprevádza krvácanie alebo bolesť, určite ihneď zavolajte lekárovi.

CHRONICKÁ BOLESŤ

Neustála bolesť môže sťažiť zaspávanie. Mohlo by vás to dokonca prebudiť po tom, čo zaspíte. Medzi najčastejšie príčiny chronickej bolesti patria: artritída, syndróm chronickej únavy, fibromyalgia, zápalové ochorenie čriev, pretrvávajúce bolesti hlavy, nepretržitá bolesť v dolnej časti chrbta.

V niektorých prípadoch môžu byť chronické bolesti ešte zosilnené poruchami spánku. Lekári sa napríklad domnievajú, že vývoj fibromyalgie môže súvisieť s problémami so spánkom. 

TIP: TIP: Ak trpíte bolesťami chrbtice, kĺbov alebo ste v období rekonvalescencie skúste si prečítať viac o kolagéne pre športovcov. 

STRES A ÚZKOSŤ

Stres a úzkosť majú často negatívny vplyv na kvalitu spánku. Môže byť pre vás ťažké zaspať alebo zotrvať v spánku. Váš spánok môžu narušiť aj nočné mory, rozprávanie zo spánku alebo námesačnosť.

 

 

AKO SA DIAGNOSTIKUJÚ PORUCHY SPÁNKU? 

Váš lekár najskôr vykoná fyzickú prehliadku a zhromaždí informácie o vašich príznakoch a anamnéze. Môžu si tiež objednať rôzne testy vrátane:

Polysomnografia (PSG): Toto je laboratórna štúdia spánku, v ktorej sa hodnotia hladiny kyslíka, pohyby tela a mozgové vlny s cieľom určiť, ako narúšajú spánok vs. štúdia domáceho spánku, ktorú sI vykonávame sami a používa sa na diagnostiku spánkového apnoe.

Elektroencefalogram (EEG): Toto je test, ktorý hodnotí elektrickú aktivitu v mozgu a zisťuje potenciálne problémy spojené s touto aktivitou. Je to súčasť polysomnografie. 

Test viacnásobnej latencie spánku (MSLT): Táto denná spánková štúdia sa používa v spojení s PSG v noci na diagnostiku narkolepsie.

Tieto testy môžu byť rozhodujúce pri určovaní správneho priebehu liečby porúch spánku.

 

 

AKO SA LIEČIA PORUCHY SPÁNKU? 

Liečba porúch spánku sa môže líšiť v závislosti od typu a základnej príčiny. Spravidla však zahŕňa kombináciu liečebných postupov a zmien životného štýlu. Všeobecne, tabletková liečba je to posledné, krajné riešenie. Využite jednoduché možnosti zmeny životného štýlu, ktoré opakujte a zmena sa zaraz dostaví.

 

 

ÚČINKY DEPRIVÁCIE SPÁNKU NA VAŠE TELO. 

Ak ste niekedy strávili noc hádzaním a otáčaním, už viete, ako sa budete cítiť nasledujúci deň - unavení, mrzutí a trochu mimo. Ak však premeškáte odporúčaných 7 až 9 hodín spánku v noci, urobí to viac, ako to, že sa budete cítiť omámený a nevrlý. 

Dlhodobé účinky nedostatku spánku sú skutočné. Odčerpáva to vaše mentálne schopnosti a vaše fyzické zdravie je skutočne ohrozené. Veda spojila zlý spánok s radom zdravotných problémov, od priberania na váhe po oslabenie imunitného systému.

 

 

PRÍČINY NEDOSATKU SPÁNKU

Stručne povedané, spánková deprivácia je spôsobená pravidelným nedostatkom spánku alebo zníženou kvalitou spánku. Spať pravidelne menej ako 7 hodín môže nakoniec viesť k zdravotným následkom, ktoré ovplyvnia celé vaše telo. Môže to byť tiež spôsobené základnou poruchou spánku.

Vaše telo potrebuje spánok, rovnako ako potrebuje vzduch a jedlo, aby fungovalo čo najlepšie. Počas spánku sa vaše telo uzdravuje a obnovuje svoju chemickú rovnováhu. Váš mozog vytvára nové myšlienkové spojenia a pomáha uchovať pamäť. 

Bez dostatočného spánku nebudú vaše mozgové a telesné funkcie fungovať normálne. Môže to tiež dramaticky znížiť kvalitu vášho života.

Prieskum štúdií v roku 2010 zistil, že príliš málo spánku v noci zvyšuje riziko predčasnej smrti. Medzi viditeľné príznaky nedostatku spánku patria: nadmerná ospalosť, časté zívanie, podráždenosť, denná únava.

Stimulanty, ako napríklad kofeín, nie sú dostatočné na potlačenie hlbokej potreby spánku vášho tela. V skutočnosti to môže zhoršiť spánkovú depriváciu tým, že sa v noci sťažuje zaspávanie. To zase môže viesť k cyklu nočnej nespavosti, po ktorej nasleduje denná konzumácia kofeínu, aby sme bojovali proti únave spôsobenej stratenými hodinami, kedy by si malo naše telo oddýchnuť. 

 

 

CENTRÁNY NERVOVÝ SYSTÉM 

Váš centrálny nervový systém je hlavná informačná „diaľnica“ vášho tela. Spánok je nevyhnutný na správne fungovanie, ale chronická nespavosť môže narušiť spôsob, akým vaše telo zvyčajne odosiela a spracováva informácie. Počas spánku sa tvoria cesty medzi nervovými bunkami (neurónmi) v mozgu, ktoré vám pomôžu zapamätať si nové informácie, ktoré ste sa naučili. 

Spánková deprivácia necháva váš mozog vyčerpaný, takže nemôže tiež vykonávať svoje povinnosti. Môže vám byť tiež ťažšie sústrediť sa alebo naučiť sa nové veci. Signály, ktoré vaše telo vysiela, sa tiež môžu oneskoriť, čo zníži vašu koordináciu a zvýši riziko nehôd.

Nedostatok spánku tiež negatívne ovplyvňuje vaše mentálne schopnosti a emocionálny stav. Môžete sa cítiť netrpezlivejšie alebo náchylnejšie na zmeny nálady. Môže tiež ohroziť rozhodovacie procesy a kreativitu.

 Ak deprivácia spánku trvá dosť dlho, mohli by ste začať mať halucinácie - vidieť alebo počuť veci, ktoré tam v skutočnosti nie sú. Nedostatok spánku môže tiež spustiť mániu u ľudí, ktorí majú bipolárnu poruchu nálady.

 Medzi ďalšie psychologické riziká patrí: impulzívne správanie, úzkosť, depresia paranoja, samovražedné myšlienky 

Môžete tiež skončiť s mikrospánkom počas dňa. Počas týchto epizód budete zaspávať niekoľko až niekoľko sekúnd bez toho, aby ste si to uvedomovali. Mikrospánok je mimo vašej kontroly a môže byť mimoriadne nebezpečný napríklad keď šoférujete. Môže tiež spôsobiť, že budete náchylnejší na zranenie, ak pri práci obsluhujete ťažké stroje a máte epizódu mikrospánku.

 

 

IMUNITNÝ SYSTÉM

Počas spánku váš imunitný systém produkuje ochranné látky pôsobiace proti infekciám, ako sú protilátky a cytokíny. 

Tieto látky používa na boj proti cudzím útočníkom, ako sú baktérie a vírusy. Niektoré cytokíny vám tiež pomôžu spať, vďaka čomu bude váš imunitný systém efektívnejší pri ochrane tela pred chorobami. 

Nedostatok spánku bráni imunitnému systému v zhromažďovaní síl. Ak nemáte dostatok spánku, vaše telo nemusí byť schopné odraziť „votrelcov“ a tiež vám môže trvať dlhšie, kým sa z choroby dostanete. 

Dlhodobá deprivácia spánku tiež zvyšuje vaše riziko chronických stavov, ako je diabetes mellitus a srdcové choroby.

 

DÝCHACÍ SYSTÉM

Vzťah medzi spánkom a dýchacím systémom je obojstranný. Nočná porucha dýchania nazývaná obštrukčná spánková apnoe (OSA) môže prerušiť váš spánok a znížiť jeho kvalitu. 

Keď sa budíte počas celej noci, môže to spôsobiť nedostatok spánku, vďaka čomu budete zraniteľnejší voči infekciám dýchacích ciest, ako je prechladnutie a chrípka. 

Nedostatok spánku môže tiež zhoršiť existujúce ochorenia dýchacích ciest, napríklad chronické ochorenie pľúc. 

 

ZAŽÍVACIE ÚSTROJENSTVO

Spolu s nadmerným jedením a necvičením je spánková deprivácia ďalším rizikovým faktorom pre vznik nadváhy a obezity. Spánok ovplyvňuje hladinu dvoch hormónov, leptínu a grelínu, ktoré riadia pocity hladu a plnosti. Leptín hovorí vášmu mozgu, že ste mali dosť jedla. Ak nemáte dostatok spánku, váš mozog redukuje leptín a zvyšuje grelín, ktorý je stimulantom chuti do jedla. 

Tok týchto hormónov by mohol vysvetliť nočné občerstvenie alebo to, prečo sa môže niekto neskôr v noci prejedať. 

Nedostatok spánku môže tiež spôsobiť, že sa na cvičenie cítiš príliš unavený. V priebehu času môže znížená fyzická aktivita spôsobiť, že priberiete, pretože nespaľujete dostatok kalórií a netvoríte svalovú hmotu. 

Nedostatok spánku tiež spôsobuje, že vaše telo po jedle uvoľňuje menej inzulínu. Inzulín pomáha znižovať hladinu cukru v krvi (glukózu). 

Spánková deprivácia tiež znižuje toleranciu tela na glukózu a je spojená s inzulínovou rezistenciou. Tieto poruchy môžu viesť k diabetes mellitus a obezite. 

 

KARDIOVASKULÁRNY SYSTÉM

Spánok ovplyvňuje procesy, ktoré udržiavajú vaše srdce a krvné cievy zdravé, vrátane tých, ktoré ovplyvňujú hladinu cukru v krvi, krvný tlak a hladinu zápalu. Hrá tiež zásadnú úlohu v schopnosti vášho tela liečiť a „opravovať“ cievy a srdce. 

Ľudia, ktorí nedostatočne spia, majú vyššiu pravdepodobnosť kardiovaskulárnych chorôb. Jedna analýza spájala nespavosť so zvýšeným rizikom srdcového infarktu a mozgovej príhody. 

 

ENDOKRINNÝ  SYSTÉM

Produkcia hormónov závisí od vášho spánku. Na produkciu testosterónu potrebujete najmenej 3 hodiny neprerušovaného spánku, čo je zhruba čas vašej prvej REM epizódy. 

Prebúdzanie cez noc by mohlo mať vplyv na produkciu hormónov. Toto prerušenie môže tiež ovplyvniť produkciu rastového hormónu, najmä u detí a dospievajúcich. Tieto hormóny pomáhajú telu okrem ďalších rastových funkcií budovať svalovú hmotu a opravovať bunky a tkanivá. 

Hypofýza uvoľňuje rastový hormón počas každého dňa, ale primeraný spánok a pohyb tiež pomáhajú pri uvoľňovaní tohto hormónu.  

 

 

PREVENCIA

Najlepším spôsobom, ako zabrániť deprivácii spánku, je zabezpečiť dostatočný spánok. Dodržujte odporúčané pokyny pre vašu vekovú skupinu, čo je 7 až 9 hodín pre väčšinu dospelých vo veku od 18 do 64 rokov. 

Medzi ďalšie spôsoby, ako sa môžete vrátiť späť na správnu cestu s harmonogramom zdravého spánku, patria: 

 

obmedzenie denných spánkov (alebo sa im úplne vyhýbať) 

upustiť od kofeínu po poludní alebo najmenej niekoľko hodín pred spaním 

chodiť každú noc spať v rovnakom čase 

budenie každé ráno v rovnakom čase 

držať sa svojho rozvrhu pred spaním počas víkendov a sviatkov 

stráviť hodinu pred spaním relaxačnými aktivitami, ako je čítanie, meditácia alebo kúpanie sa

vyhnúť sa ťažkým jedlám niekoľko hodín pred spaním

zdržať sa používania elektronických zariadení tesne pred spaním 

pravidelné cvičenie, ale nie vo večerných hodinách 

pred spaním zníženie príjmu alkoholu

doprajte si kvalitný matrac od odborníkov v obore (spálňové štúdia)

 

Ak naďalej máte problémy so spánkom v noci a bojujete s dennou únavou, poraďte sa so svojím lekárom. Môžu testovať základné zdravotné funkcie, ktoré by vám mohli prekážať v spánkovom režime.

 

 

 

 

 

 

 

check Produkt bol pridaný na porovnanie.