Posledné príspevky

Posledné komentáre

  • Pozdravuje Ťa tvoj dedo Filomén. Dobre ši povedal synku.
    Filomén
    Dec 11, 2019

Značky blogu

Wishlist

Žiadne produkty

Môj wishlist

Kvalita poťahovej látky
Kvalita poťahovej látky
Matrachello Admin
Jan 31, 2020

Ako sa testuje poťahová látka, ako rozlišujeme kvalitné poťahy a na čo sa pýtať pri výbere poťahovej látky si rozoberieme podrobne v tomto príspevku.

 

Sme spálňovo – textilné štúdio a keďže už 20 rokov spolu s našou sesterskou firmou Gabatex prevádzkujeme veľkoobchod kvalitných poťahových látok, preto je nám táto téma blízka a radi sa s vami podelíme o naše postrehy.

Existuje niekoľko typov poťahových látok, na ktoré sa vzťahujú rôzne kvalitatívne normy (napr. netkané poťahy). V tomto článku rozoberieme čalúnnícke poťahové látky.

KVALITA POŤAHOVEJ LÁTKY – MARTINDALE / CYKLY / OTÁČKY

Martindale je označenie pre normu (ISO 12947-1:1998 + Cor.1:2002). Pri teste sa plstený kotúč pod riadeným tlakom otáča po povrchu poťahovej látky tak dlho, kým sa nepretrhnú prvé 2 nite skúšanej látky. Prístroj zaznamenáva počet cyklov pri ktorom došlo k pretrhnutiu. Číselný údaj slúži k posúdeniu kvality látky.

 

AKO SA TESTUJE POŤAHOVÁ LÁTKA

 

KVALITA POŤAHOVEJ LÁTKY V ČÍSLACH

Podľa druhu poťahovej látky (napr. pletenina, flok) rozlišujeme inú škálu cyklov (oderov). Pleteniny kategórie A majú viac ako 35 000 cyklov, v prípade flokov 45 000 cyklov. Minimom pre každodenné používanie je okolo 25 000 cyklov.

15 000 - 25 000 martindale - poťahové látky určené pre občasné využitie, kreslá, taburetky, čalúnené panely. Látky z tejto škály cyklov sa netreba báť používať, treba si však uvedomiť, na aký typ nábytku ho chceme použiť. Napríklad, poťahová látka na čele postele je v porovnaní so sedačkou namáhaná omnoho menej.

 

30 000 - 50 000 martinadale - veľmi kvalitné poťahy, určené pre každodenné používanie. Prevažná časť čalúneného nábytku na našom trhu sa oblieka do týchto poťahov. 

 

50 000 - 80 000 martinadale - prémiová kvalita určená pre čalúnený nábytok na dlhé roky. Ak sa o poťah pravidelne staráte (zbavenie poťahu prachu, občasné pretepovanie, zamedzenie kontaktu so zvieratami ...), takáto textília ostane vo výbornej kondícií dlhé roky. Ak hľadáte poriadnu látku na sedačku, ktorú budete denne využívať, určite sa pýtajte na poťahovku aspoň s 50 000 cyklami.

 

100 000 a viac martinadale - to najlepšie z sveta poťahových látok. Patrí sem napríklad Alcantara, alebo kolekcia flokových látok Dekoma Longlife.

  

 

AKO VYBERAŤ POŤAHOVÚ LÁTKU

 

Zaradenie - ak má byť látka vystavovaná denno-dennému použivaniu, napríklad sedačka, kreslo, pýtajte sa na látky aspoň s 30 000 martindale.

Čistenie - mnoho látok je vyrábaných s dodatočnou protišpinivou úpravou (napr. teflón). Veľmi často ide o impregnáciu zabraňujúcu prenikaniu tekutín hlbšie do vlákna. Ak je obava, že látka môže byť znečistená fixou, krvou či vínom, pýtajte sa na látky, z ktorých spomenuté nečistoty pôjdu ľahko dole. Tieto textílie sú pomerne dostupné.

Materiál - ak sa zaujímate o poťah viac, je dobré sa pobaviť s predajcom aj na túto tému, pretože samotné zloženie poťahovej látky je príbeh sám o sebe, ktorému sa venujeme podrobnejšie v článku Druhy poťahových látok. Kombinácia polyesteru s bavlnou, ľanom a viskózou je bežná, takéto látky ponúkajú zážitok hlavne pri dotyku alebo pri docieľovaní špecifických kresieb hlavne pri štruktúrovaných látkach.

Farba - farbu si nezabudnite prezrieť a pod denným svetlom zo všetkých uhlov, hlavne čo sa týka zamatov a velúrov, zvyknú "meniť svoju farbu podľa toho, aké sú aktuálne svetelné podmienky a uhol, pod ktorým sa pozeráme.

Dotyk - svet látok je tak zaujímavý a pestrý, aby sme poťahovú látku eliminovali len na farbu či cenu. Dotýkajte sa, niektoré látky sú neuveriteľne delikátne spracované. Dajte im šancu zamilovať si ich aj na dotyk.

Vzory - pri vzorovaných látkach (kárované poťahové látky, pásikavé poťahové látky,...) je potrebne zvážiť niekoľko momentov:

            a) malý vzor - malý vzor perfektne vyniká na menších plochách, akcentuje hlavnú tému poťahového nábytku, čiže dekoračné vankúše, rám čela postele, časť čalúneného kresla a pod.     

            b) veľký vzor - nech je pokojne hlavnou témou nábytku (naše modely Corleone, Caroline, Retro, Countrylife,...). Tu je dôležité zvážiť skôr napojenie na existujúci interiér, ktorý môže byť tiež poňatí eklekticky, hravo a nevšedne.

            

Pridajte svoj komentár

check Produkt bol pridaný na porovnanie.