Žiadne komentáre

Wishlist

Žiadne produkty

Môj wishlist

Námesačnosť: Máte s ňou skúsenosti? [Praktické informácie]
Námesačnosť: Máte s ňou skúsenosti? [Praktické informácie]
Matrachello Admin
Sep 27, 2021

Ak začujete slovo námesačnosť, nie je potrebné nikomu vysvetľovať, o čo ide. Zvyčajne sa s ňou stretávame u detí. Aké sú jej príznaky a ako ju eliminovať?

Ak začujete slovo námesačnosť, nie je potrebné nikomu vysvetľovať, o čo ide. S týmto problémom sa často stretávajú prevažne deti, ale aj dospelí. Aké sú jej príznaky a ako ju eliminovať?

Námesačné dieťa v posteli

Čo je námesačnosť?

Námesačnosť sa nazýva aj „somnambulizmus“. Ide o parasomniu, čiže poruchu spánku. K námesačnosti dochádza, ak vstanete z postele a prechádzate sa, hoci spíte. Počas chôdze sa často stáva, že osoba môže hovoriť alebo kričať. Oči sú zvyčajne otvorené a majú zmätený „sklenený“ pohľad.

Námesačnosť niekedy zahŕňa činnosti, ktoré sú neprimerané. Ide napríklad o močenie do koša, premiestňovanie nábytku, alebo vylezenie z okna. Občas sa môže prejaviť aj nepriateľské a násilné správanie, aj keď je to rarita. Vo veľmi zriedkavých prípadoch môže človek nasadnúť do auta a odísť. V podobných prípadoch je námesačnosť mimoriadne nebezpečná, až život ohrozujúca. 

Prebudiť ospalého človeka môže byť veľmi náročné. Ak sa vám podarí zobudiť námesačnú osobu, môže byť veľmi zmätená. Dôvodom je, že si obvykle na túto udalosť nepamätá. Niekedy si ale môže spomenúť na útržky toho, čo sa stalo. Je ale naozaj nepravdepodobné, aby mal námesačný človek ucelenú spomienku na to, čo sa stalo.

Námesačnosť so sebou prináša neočakávané správanie

Sú známe prípady, kedy môže námesačný človek zaútočiť na osobu, ktorá ho prebudí. Zvlášť muži môžu byť počas týchto „epizód“ násilní. Dokonca aj samotnú chôdzu môže jednotlivec v sekunde nevedomky ukončiť. Nepríjemné je to v okamihoch, ak zastane na nie veľmi vhodnom mieste. 

Našťastie, sú prípady, keď sa človek vráti späť do postele, kým ešte spí. Počas samotnej akcie sa ani len neprebudí a po prebudení si nebude absolútne nič pamätať.

Kedy sa najčastejšie vyskytuje námesačnosť?

Námesačná chôdza sa najčastejšie vyskytuje v prvej tretine nočného spánku alebo počas iných dlhých spánkových epizód. Môže sa vyskytnúť buď zriedkavo, alebo veľmi často. Nie je ničím nezvyčajným, ak sa opakuje niekoľkokrát za noc alebo aj niekoľko nocí za sebou. 

Hlavným rizikom je, že námesačná osoba sa môže nevedomky zraniť, prípadne môže zraniť partnera alebo partnerku v posteli, alebo ďalšie osoby v domácnosti. Samozrejme, táto porucha narúša aj spánok partnera či partnerky v posteli.

Vedeli ste, že...

... námesačnosť môže byť príznakom Parkinsonovej choroby? Námesačná chôdza sa zvyčajne vyskytuje v prvej tretine noci. Ak máte stav námesačnosti neskoro v noci a máte pri tom zatvorené oči, môžete mať poruchu správania v REM spánku, ktorá je spojená s neurodegeneratívnymi poruchami, akými sú Parkinsonova a Alzheimerova choroba.

Námesačnosť u detí

Námesačnú „prechádzku“ možno zvyčajne vnímať ako celkom normálnu súčasť raných spánkových vzorcov u detí. Dieťa, ktoré je námesačné, môže pokojne kráčať k svetlu v izbe, alebo vojsť do spálne rodičov.

Námesačnosť u detí je obzvlášť nebezpečná, ak by dieťa prišlo k oknu, dverám alebo vyjde von. Ide o veľmi nebezpečný moment, ktorý ho môže ohroziť na živote. Staršie deti môžu byť počas námesačnosti o čosi viac aktívne, čím je aj riziko nebezpečenstva vyššie.

Námesačná žena

Aké sú príznaky námesačnosti?

Námesačnosť môže zahŕňať zvláštne, nevhodné a dokonca násilné správanie. Aké sú jej hlavné príznaky?

 1. Vstanie z postele a chodenie po dome/byte
 2. sklenený” výraz v očiach
 3. námesačný človek nevedomky vykonáva rutinné každodenné činnosti
 4. je náročné ho prebudiť
 5. zmätenosť
 6. človek si nepamätá, čo sa stalo.

V ojedinelých prípadoch môže námesačný človek:

 • odísť z domu
 • riadiť auto
 • vykonávať nezvyčajné činnosti, ako je močenie v skrini
 • zraniť sa
 • byť násilný.

Rizikové faktory typické pre námesačnosť

Námesačnosť u detí je oveľa frekventovanejšia a postihuje chlapcov aj dievčatá. Môže nastať vo chvíli, keď je dieťa schopné chodiť. Vrcholí, keď má 8 až 12 rokov. Námesačnosťou si prejde až 40 % detí a približne 2 až 3 % dospelých.

Ojedinele sa môže začať kedykoľvek aj v dospelosti, hoci má jednotlivec 70 rokov. V rámci dospelých, muži častejšie prejavujú agresívne správanie vo chvíli, ak sa prebúdzajú po tom, ako boli námesační. Existuje aj silné genetické prepojenie s touto poruchou.

Šanca, že ju budete mať vy alebo vaše dieťa je takmer 7-násobná, ak jeden z rodičov mal epizódy námesačnosti počas detstva alebo v dospelosti.

Epizódy námesačnosti a spánkových hrôz majú mnoho totožných príčin. Patrí sem:

 

 • spánková deprivácia (dlhý stav bdelosti bez spánku)
 • hypertyreóza (nadprodukcia hormónov štítnej žľazy)
 • migrénové bolesti hlavy
 • poranenie hlavy
 • encefalitída (opuch mozgu)
 • mŕtvica
 • predmenštruačné obdobie
 • nafúknutý žalúdok
 • fyzický alebo emocionálny stres
 • spánkové apnoe
 • iné poruchy súvisiace so spánkom
 • cestovanie
 • spanie v neznámom prostredí
 • niektoré lieky
 • konzumácia alkoholu
 • hluk alebo svetlo
 • ak má dieťa horúčku. 

TIP

Námesačná chôdza môže spôsobiť, že priberiete a nemusíte o tom ani vedieť. Porucha príjmu potravy súvisiaca so spánkom sa môže vyskytnúť počas námesačnosti. V noci môžete vojsť do kuchyne a pripravovať jedlo bez toho, aby ste si na to spomenuli. Dôkazom môže byť neporiadok v kuchyni, alebo kilá navyše. 

Ako diagnostikovať námesačnosť?

Námesačnosť u detí je celkom normálna. Lekárske ošetrenie spravidla nie je nutné. Rodičia by mali svoje dieťa pozorne sledovať. Dospelý človek, ktorý je námesačný, je vystavený väčšiemu riziku zranenia. V takom prípade by bolo vhodné požiadať o radu lekára.

Lekár bude musieť poznať vašu úplnú anamnézu. Nezabudnite ho informovať o každom predchádzajúcom alebo súčasnom užívaní liekov. Odborník sa pokúsi zistiť, či sú aj iné elementy, ktoré spôsobujú námesačnosť alebo zhoršujú jej príznaky.

Lekár môže preskúmať váš spánok pomocou vyšetrenia spánku. Ide o vyšetrenie známe ako polysomnografia. Polysomnograf zaznamenáva mozgové vlny, srdcovú frekvenciu a dýchanie počas spánku. Skúma aj to, ako sa pohybujú vaše ruky a nohy a zaznamenáva vaše správanie počas spánku.

žena v posteli

Dá sa liečiť námesačnosť?

Pri deťoch má námesačnosť tendenciu zmiznúť hneď, ako vstúpia do tínedžerského veku. Ako zabrániť tomu, aby sa vaše dieťa zranilo pri námesačnom chodení?

 • V noci nechajte okná a dvere zamknuté, aby sa dieťa nemohlo dostať von
 • zaistite, aby vaše dieťa nespalo na vyvýšenej posteli, napríklad poschodovej 
 • ostré, rozbitné a nebezpečné predmety uchovávajte mimo detskej postele a mimo spálne
 • udržujte podlahu čistú od neporiadku alebo iných predmetov, ktoré by mohli spôsobiť, že by dieťa zakoplo a spadlo.

Ak je vaše dieťa námesačné, nepokúšajte sa ho prebúdzať, ale pomaličky ho uložte naspäť do postele. Zaistenie dostatočného spánku pre dieťa môže niekedy zabrániť námesačnosti. 

Vo všeobecnosti by deti vo veku 3 až 5 rokov mali spať 10 až 13 hodín. Staršie deti by si mali dopriať spánok v dĺžke 9 až 12 hodín a dospievajúci by si mali pospať aspoň 8, prípadne až 10 hodín.

Pomôže aj kognitívna behaviorálna terapia

Kognitívna behaviorálna terapia (CBT) je forma hovorovej terapie, ktorá pôsobí proti negatívnym myšlienkam a činom. CBT týkajúca sa nespavosti, označovaná aj ako CBT-I, preukázala účinnosť pri zlepšovaní spánku, a to tým, že preformulovala myšlienky človeka o spánku. 

Existujú adaptácie CBT na stres a úzkosť. Adekvátna aplikácia týchto metód, vrátane relaxačných techník, môžu pomôcť k eliminácii stresových epizód námesačnosti.

Ďalší faktor, ktorý vplýva na vznik námesačnosti

K námesačnosti môže dôjsť aj vtedy, ak je spánok spätý s inými problémami, ktoré súvisia so spánkom. Spánkové apnoe je bežným zdravotným problémom, ktorý môže viesť k častým vzruchom počas spánku. Tento aspekt môže zvýšiť riziko parasomnie, akou je aj námesačnosť. 

K príznakom spánkového apnoe patrí chrápanie, prebúdzanie sa, lapanie po dychu či ospalosť počas dňa. Jeho liečbou si môžete výrazne zlepšiť stavy námesačnosti a dopriať si kvalitný a nerušený spánok.

Záver

Námesačnosť je väčšinou problémom detí či dospievajúcich. Na jej vzniku má podiel hlavne dedičnosť. Vyskytuje sa aj u dospelých, ale v oveľa nižšej miere. V prípade, že nastane u dospelého jedinca, je nutná konzultácia s lekárom.

check Produkt bol pridaný na porovnanie.